Առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել են 2018-2020-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած Դ.Տ-ն (Դավիթ Տոնոյան), ինչպես նաև մատակարար կազմակերպության տնօրեն Դ.Գ-ն (Դավիթ Գալստյան, որն ավելի հայտնի է որպես «Պատրոն Դավո»): Նույն օրը վերջիններս առանձնապես խոշոր չափերով՝ 2,277,323,840 դրամ գումար հափշտակելու և կեղծիքներ, հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար ներգրավվել են որպես մեղադրյալ, և միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, հայտնում է ԱԱԾ մամուլի ծառայությունը:
Նրանք որպես մեղադրյալ են ներգրավվել ԱԱԾ-ում քննվող՝ ՀՀ ԶՈւ կարիքների համար ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում ՊՆ և ԶՈւ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու դեպքով հարուցված քրգործի նախաքննության շրջանակում։
Բացի այդ, քրգործի շրջանակում նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու համար քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև ԶՈւ նախկին և ներկա այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ:
ԱԱԾ-ն տեղեկացնում է, որ քրգործով շարունակվում են ձեռնարկվել մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողություններ՝ պետության առանձնապես խոշոր չափերի գույքը հափշտակելու հանցավոր մեխանիզմի ամբողջական պատկերի բացահայտման, դեպքի հետ առնչություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց գործողություններն անհատականացնելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ սկսելու ուղղությամբ:
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

30 Сентябрь 2021 - 08:40 AMT
В рамках предварительного следствия по расследуемому в Следственном департаменте Службы национальной безопасности Республики Армения уголовному делу, возбужденному по факту злоупотребления должностными полномочиями и совершения служебных подлогов высокопоставленными должностными лицами министерства обороны и Вооруженных сил РА в процессе поставки боеприпасов для нужд ВС РА, по подозрению в хищении в особо крупных размерах задержаны занимавший в 2018-2020 годах пост министра обороны РА Д. Т. (Давид Тоноян), а также директор компании-поставщика Д. Г. (Давит Галстян, известный как Патрон Даво). Об этом сообщает пресс-служба СНБ Армении.
Последние привлечены к ответственности в качестве обвиняемых по делу о хищении денег в особо крупных размерах – около 2.3 млрд драмов РА (около $4.6 млн), фальсификации, совершение общественно опасных деяний. В суд представлены ходатайства для избрания ареста в качестве меры пресечения.
Кроме того, в рамках уголовного дела возбуждены дела и против бывших и действующих высокопоставленных должностных лиц Вооруженных сил РА за превышение служебных полномочий и совершение служебных фальсификаций.
Служба национальной безопасности Армении сообщает, что по уголовному делу продолжаются крупномасштабные оперативно-розыскные и следственные действия по выявлению полной картины преступного механизма хищения имущества в особо крупных размерах государства, персонализации действий других должностных лиц, причастных к данному делу, и по возбуждению в их отношении уголовного преследования.
Тоноян был министром обороны Армении в ходе войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года, после чего ушел в отставку.