Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Չինաստանի կազմավորման 72-րդ տարեդարձի կապակցությամբ շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինին և ՉԺՀ պետխորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Քեցյանին՝ հույս հայտնելով, որ հայ-չինական համագործակցությունը կխորանա և կընդլայնվի։
Ծինփինին ուղղված ուղերձում ասվում է․ «Հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները, հիմնված լինելով ավանդական սերտ կապերի, փոխադարձ հարգանքի և փոխվստահության վրա, կայուն զարգացել և ամրապնդվել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր։ Չինաստանը, որպես միջազգային հարաբերություններում կարևոր դերակատար, իր նպաստն է բերում համաշխարհային զարգացման օրակարգում և հանդիսանում է Հայաստանի առաջնային գործընկերներից մեկը։
Վստահաբար կարող ենք արձանագրել, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին ընդառաջ մեզ հաջողվել է կարևոր հանգրվանի հասցնել մեր փոխգործակցությունը քաղաքական, տնտեսական և մշակութային ոլորտներում։Լիահույս եմ, որ մեր համատեղ ջանքերի շնորհիվ հայ-չինական համագործակցությունը հարաճուն կերպով կխորանա և կընդլայնվի՝ ի նպաստ մեր ժողովուրդների»։
Քեցյանին հասցեագրված ուղերձում նշվում է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունները և փոխշահավետ գործակցությունը։
«Գոհունակությամբ պետք է արձանագրել, որ անգամ համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պայմաններում մեր երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալներում զգալի աճ է գրանցվել, ինչը վկայում է այն մասին, որ հայ-չինական հարաբերություններն ունեն հետագա զարգացման մեծ ներուժ: Լիահույս եմ, որ հաստատակամ քայլերով մենք կարող ենք առաջ մղել մեր գործակցությունը՝ հանուն մեր ժողովուրդների և ապահով ու անվտանգ ապագայի։
Պատրաստ եմ Ձեզ հետ համատեղ շարունակական ջանքեր գործադրել հայ-չինական հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու և համագործակցության նոր հորիզոնների հասնելու ուղղությամբ»,-ասվում է ուղերձում։

Prime Minister Nikol Pashinyan believes Armenian-Chinese relations have a great potential for further development. Pashinyan made the remarks in a letter sent to Li Keqiang, Premier of the State Council (Prime Minister) of China on the 72nd anniversary of the founding of the country Friday, October 1.
"Our countries are united by the positive experience of working together and cooperating on international platforms. In the recent period of the fight against Covid-19, China provided assistance to many countries, including Armenia, for which we are deeply grateful," Pashinyan said.
"It should be noted with satisfaction that even in the face of epidemic-linked restrictions, a significant increase in our trade turnover has been recorded, which indicates that the Armenian-Chinese relations have great potential for further development. I am full of hope that with firm steps we can advance our partnership for the sake of our peoples and safe and secure future."
Pashinyan also sent a congratulatory message to Chinese President Xi Jinping, saying that China, as an important actor in international relations, contributes to the global development agenda and is one of Armenia's primary partners.
"We can confidently state that on the eve of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations, we have succeeded in bringing our cooperation in political, economic and cultural spheres to an important point," he said.