ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, «Հետպատերազմյան Հայաստան. ի՞նչ քայլեր ձեռնարկել» խորագրով ժողովին անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարություններին՝ հասցեագրված թե իրեն, թե Հայաստանին, ասել է, որ Կովկասում իրեն տղամարդ համարող անձն իր հակառակորդի հետևից չի խոսում, չի բամբասում, չի աքլորանում։
«Եթե ինչ-ինչ ուժեր քեզ սկուտեղի վրա նվեր են մատուցել, ապա հիշիր, որ և՛ դու, և՛ հայրդ պարտվել եք Հայաստանի նախորդ երեք նախագահներին թե՛ ռազմի դաշտում և թե՛ դիվանագիտության դաշտում»,-ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
«Իսկ թե ինչպես էր ժամանակին իրեն պահում Իլհամ Ալիևն իմ ներկայությամբ, ոչ միայն ես եմ դա շատ լավ հիշում, այլև՝ Մինսկի խմբի համանախագահները և նրանց երկրների ղեկավարներն են հիշում։
Դու բոլորից լավ գիտես, որ եթե չլիներ 2018 թվականին դրսի ուժերի մեծ օժանդակությամբ Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունը, ապա դու քո ականջի հետևն ավելի շուտ կտեսնեիր, քան Շուշին ու Հադրութը», – հայտարարել է ՀՀ երրորդ նախագահը, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Սերժ Սարգսյանն ասել է նաև, որ Արցախի հարցը լուծված չէ, քանի դեռ հստակեցված չէ Արցախի կարգավիճակը և, քանի դեռ արցախահայությունը լրջագույն սպառնալիքի տակ է ամեն օր և ամեն ժամ
ՀՀԿ նախագահն ասել է, թե երբ շարունակում են պնդել, որ Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, իրենք շեշտում են, որ նախ պետք է վերականգնել երկրի անվտանգային և դիվանագիտական ներուժը, վերագործարկել պետական կառույցները, ժողովրդին վերադարձնել հավատն ու արժանապատվությունը։
«Ուստի, մեր խնդիրն է առավելագույն ջանքեր գործադրել և նպաստել երկրի ներսում և երկրի շուրջ արդարության վերականգնմանը և ՀՀ հեղինակության բարձրացմանը», – հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը։

Третий президент Республики Армения, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян, выступая с речью на организованной при поддержке Фонда имени Конрада Аденауэра конференции, ответил на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, которые касались его и Армении.
«На Кавказе считающий себя мужчиной человек не говорит за спиной своего противника, не сплетничает, не петушится. А как Алиев в свое время вел себя в моем присутствии, хорошо помню не только я, но и сопредседатели МГ ОБСЕ и руководители стран-посредников.
Если какие-то силы словно на блюдечке и преподнесли тебе подарок, то помни, что и ты, и твой отец проиграли трем предыдущим президентам Армении – как на поле боя, так и на дипломатической арене», – подчеркнул Саргсян.
По его словам, Алиев лучше всех знает, что «если бы не смена власти в Армении в 2018 году при серьезной поддержке внешних сил, то не видать тебе Шуши и Гадрута как своих ушей».
Саргсян подчеркнул, что вопрос Нагорного Карабаха не будет решен до тех пор, пока не будет прояснен вопрос о статусе Арцаха и пока каждую секунду безопасность армян Арцаха находится под серьезнейшей угрозой.
«Мы продолжаем настаивать, что Арцах не будет в составе Азербайджана, подчеркиваем: нужно, в первую очередь, восстановить наш потенциал в сфере безопасности и дипломатии, перезапустить государственные структуры, вернуть народу веру и достоинство», – заявил третий президент РА.