ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպելու պատրաստակամության մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, ասել է, որ նման հանդիպում կարող է տեղի ունենալ հնարավոր մոտ ապագայում։ Այդ մասին նա հայտնել է Հանրային հեռուստաընկերության եթերում։
Ալիևը France 24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Փաշինյանի հետ հանդիպելու հարցում առարկություն չունի։
«Մենք հայտարարել ենք, որ բարձրագույն մակարդակում պատրաստ ենք հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի հետ։ Մեր պատրաստակամությունը մինչև այդ էլ եղել է, եթե իսկապես պատրաստակամություն լինի Ալիևի կողմից, հուսով ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում քննարկումներ տեղի կունենան, և հանդիպումը հնարավոր մոտ ապագայում կարող է կայանալ»,- ասել է Գրիգորյանը։
ԱԽ քարտուղարը շեշտել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հանգուցալուծված չէ, ինչը մեկ անգամ ևս հաստատում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների սպասվող այցը տարածաշրջան։ Նա հավելել է՝ անհրաժեշտ է, որ լուծում ստանան կոնֆլիկտի բոլոր բաղադրիչները։
Գրիգորյանն ասել է նաև, որ Հայաստանը պատրաստ է սահմանազատման և սահմանագծման, բայց դրա վերաբերյալ Ադրբեջանից վերջերս «դրական ազդակներ չի ստացել»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan is ready to meet with Azerbaijani President Ilham Aliyev, Secretary of the Security Council Armen Grigoryan said in an interview with the Public TV on Friday, October 1.
"We have declared our readiness to meet with the Azerbaijani President and talk. If there's willingness on Aliyev's part, we hope discussions will be held within the OSCE Minsk Group in the near future," Grigoryan said.
According to him, the conflict has not been resolved, as evidenced by a planned trip to the region by the Minsk Group co-chairs. Grigoryan noted that all the components of the conflict need to be settled.
Aliyev said in a meeting with France 24 that if the OCSE Minsk Group of mediators (France, the US and Russia) set up a meeting with Armenian PM Nikol Pashinyan, he would have no objections.