Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3788 է։
Հոկտեմբերի 4-ի դրությամբ անհայտ է 224 զինծառայողի և 22 քաղաքացիական անձի գտնվելու վայրը, տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեն։
Մինչև օրս Ադրբեջանը Հայաստանին է հանձնել գերեվարված ընդհանուր 108 զինծառայողի ու քաղանձի։
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում շարունակվում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, ռազմական գործողությունների ընթացքում նախապես հավաքագրված վարձկաններ օգտագործելու, պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ և միջոցներ կիրառելու, քաղաքացիական բնակիչներին զինծառայողներից չտարբերակելու և Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությանը համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված գրոհների թիրախ դարձնելու, մասնավորապես՝ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և քաղաքացիական օբյեկտները ոչ ընտրովի հարձակման օբյեկտներ դարձնելու և հրետակոծելու, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումներ համարվող արարքներ կատարելու փաստերի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:

Общее число военнослужащих и гражданских лиц, погибших в Нагорном Карабахе и Армении в результате развязанной Азербайджаном военной агрессии осенью 2020 года, по состоянию на 4 октября составляет 3788 человек. Об этом сообщает Следственный комитет Армении.
Без вести пропавшими считаются 224 военнослужащих и 22 гражданских лица. Азербайджан на сегодняшний день передал Республике Армения 108 военнопленных и гражданских лиц.
В Следственном управлении по особо важным делам Главного военного следственного управления СК Армении продолжается предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по случаю разжигания и ведения военно-политическим руководством Азербайджана агрессивной войны против Арцаха, использования наемников в ходе военных действий, использование запрещенных методов и средств ведения войны, в неразличии гражданских лиц и военнослужащих и намеренного таргетирования гражданского населения мирных поселений Арцаха, нарушения международного гуманитарного права.