Իտալիայի նախագահ Սերջո Մատարելլայի հրավերով Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ հոկտեմբերի 5-ին պետական այցով կմեկնի Իտալիա: ՀՀ 30-ամյա պատմության ընթացքում սա Հայաստանի նախագահի առաջին պետական այցն է Իտալիա: Հռոմ է մեկնել նաև Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարգեգին Երկրորդը։
Իտալիայի նախագահի նստավայրում` Քուիրինալե պալատում, նախատեսված է նախագահներ Սարգսյանի և Մատարելլայի առանձնազրույցը, որին կհաջորդի պատվիրակությունների հանդիպումն ընդլայնված կազմով: Հայաստանի և Իտալիայի նախագահները հանդես կգան մամուլի համար հայտարարությամբ:
Այցի շրջանակում ծրագրված է նաև նախագահ Սարգսյանի հանդիպումն Իտալիայի նախարարների խորհրդի նախագահ Մարիո Դրագիի հետ: Հայաստանի նախագահը կհանդիպի նաև Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Կազելատիի, Պատգամավորների պալատի նախագահ Ռոբերտո Ֆիկոյի, Հռոմի քաղաքապետի հետ:
Հանդիպումների առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը և տարբեր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնմանը, տարածաշրջանային խնդիրներին ու զարգացումներին վերաբերող, ինչպես նաև այլ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Այցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը կհյուրընկալվի նաև Հռոմի Լևոնյան վարժարանում, որտեղ հանդիպում կունենա հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հռոմի Լա Սապիենցա համալսարանում նախագահ Սարգսյանը ներկա կգտնվի հայագիտություն ամբիոնի վերաբացման արարողությունը, ինչպես նաև դասախոսությամբ հանդես կգա Բոլոնիայի համալսարանում:
ՀՀ և Իտալիայի նախագահների հովանու ներքո, Իտալիայի նախագահի նստավայրում՝ Քուիրինալի պալատում, կբացվի մեծանուն հայ նկարիչներ Հովհաննես Այվազովսկու, Գևորգ Բաշինջաղյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Վարդգես Սուրենյանցի, Հակոբ Կոջոյանի աշխատանքների ցուցադրությունը:
Իր հերթին, Գարեգին Բ-ն Հռոմում կմասնակցի Սանտ Էջիդիոյի համայնքի կողմից կազմակերպված «Մարդիկ որպես եղբայրներ և երկրի ապագան․ կրոններն ու մշակույթները երկխոսության մեջ» խորագրով համաժողովին և միջեկեղեցական աղոթքին։ Համաժողովին Նորին Սրբությունը հանդես կգա բանախոսությամբ, նաև կքարոզի միջեկեղեցական աղոթքի արարողությանը։
Այցի ընթացքում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը հանդիպում կունենա Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ։ Նորին Սրբության պատվիրակության կազմում են Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, Քարոզչական կենտրոնի և Մայր Աթոռում գործող Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության գրասենյակի տնօրեն Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը, այլ բարձրաստիճան հոգևորականներ։
Համաժողովին և միջեկեղեցական աղոթքին իր մասնակցությունը կբերի նաև Կ. Պոլսի Հայոց Պատրիարք Տ. Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։

Armenian President Armen Sarkissian and his wife Nouneh Sarkissian will pay a state visit to Italy at the invitation of President Sergio Mattarella on Tuesday, October 5, the President's office reports. This is the first state visit of an Armenian President to Rome in the 30 years of the independence of the country. Catholicos of All Armenians Karekin II is currently visiting Italy too.
Sarkissian and Mattarella will meet at the Quirinal Palace in Rome and offer press statements afterwards. The two will open an exhibition of pieces by celebrated Armenian artists Ivan Aivazovsky, Gevorg Bashinjaghian, Martiros Saryan, Vardges Sureniants, Hakob Kojoyan at the official residence of the President of the Italian Republic.
The Armenian President will also hold meetings with Prime Minister Mario Draghi, President of the Italian Senate Maria Elisabetta Casellati, President of the Chamber of Deputies Roberto Fico, Mayor of Rome Virginia Raggi. The sides will weigh in on bilateral relations, the expansion of mutually beneficial cooperation in various fields, regional issues and developments, as well as other matters of mutual interest.
Sarkissian will also meet the members of the Armenian community at the Pontifical Armenian College and attend the re-opening of the Chair for Armenian Studies at the Sapienza University of Rome.
Karekin II will, in turn, participate in the international meeting "Peoples as Brothers, Future Earth. Religions and Cultures in Dialogue" promoted by the Community of Sant'Egidio. His Holiness will deliver remarks and serve an ecumenical prayer in the presence of the Pope.
The Armenian Catholicos will later meet Pope Francis, with his delegation set to include top clerics of the Armenian Church and Human Rights Defender Arman Tatoyan.