Իրանը պատրաստ է աջակցել Սյունիքում շրջանցիկ ճանապարհի կառուցմանը։ Այդ մասին հայտարարել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման փոխնախարար Հեյրոլլա Հադամին՝ Հայաստան այցից հետո։
Խոսքը Տաթևով անցնող ճանապարհն ավարտին հասցնելու մասին է, որն այլընտրանք կդառնա Գորիս-Կապան ճանապարհին, որի մի հատվածը Ադրբեջանի հսկողության տակ է։
«Մենք բանակցում ենք հայկական կողմի հետ, որպեսզի բեռնափոխադրումներն ու ուղևորափոխադրումներն այդ ճանապարհով որքան հնարավոր է շուտ կարգավորվեն։ Իրան-Հայաստան միջպետական ճանապարհը ռազմավարական նշանակություն ունի Իրանի համար»,-ասել է փոխնախարարը, գրում է IRNA գործակալությունը։
Տաթևով անցնող ճանապարհի շինարարությունն ավարտին հասցնելուց հետո, որի մոտ 15 կմ կառուցված չէ, Իրանը ՀՀ հետ ճանապարհ կունենա՝ առանց Ադրբեջանի հսկողության տակ գտնվող ճանապարհատավածը հատելու։
Ադրբեջանի զինված ուժերն օգոստոսի վերջին մի քանի օրով փակել էին Երևան-Մեղրի-Իրանի սահման միջպետական Մ2 ճանապարհը Որոտանի հատվածում, կանգնեցնում և զննում էին իրանական բեռնատարները։ Իրանցի երկու վարորդ ձերբակալվել է։ Այդ օրերին որպես միակ շրջանցիկ ճանապարհ օգտագործվում էր Տաթև-Կապան ճանապարհը, որը հատկապես Իրանից եկող խոշոր բեռնատարների համար դժվարանցանելի էր։

Iran is scheduled to participate in the completion of an interstate road in Armenia which is supposed to be an alternative for the Goris-Kapan road to connect the Islamic Republic to Russia and Europe, IRNA reports.
Kheirollah Khademi, the managing director of an Iranian road construction company went to Yerevan on Monday, October 4 to inspect the project. Khademi, who is also Deputy Minister of Road and Urban Development, went to the Armenian capital at the head of a technical and engineering committee to consider the way Iran can participate in the completion project of the road.
Azerbaijan, which controls part of the Goris-Kapan road, has imposed strict regulations on Iranian trucks on their way to the Armenian capital over the past one month and a half, forcing them to pay $130 tolls.
With the completion of the new road, only less than 15 km of which remains to be completed, Iran will connect Armenia without having to enter Azerbaijani-held territories and from there will be connected to Russia and Europe.