ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի գլխավորած պատվիրակության կազմում մասնակցել է Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինի հետ հանդիպմանը։
Արման Թաթոյանը Վատիկանի պետքարտուղարին է փոխանցել 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո հայ գերիների նկատմամբ ադրբեջանական խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ իր զեկույցները, հիմնավոր ապացույցներ։
ՄԻՊ-ն ընդգծել է Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի հրատապությունը՝ շեշտելով, որ կոպիտ ոտնահարված են միջազգային պահանջները և նրանք պահվում են ռազմաքաղաքական սակարկությունների նպատակով։
Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նաև պատերազմից հետո ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական տեղակայումներին ՀՀ համայնքների միջև ճանապարհներին, ինչը վտանգել է մարդկանց կյանքն ու առողջությունը, իսկ Գեղարքունիքում և Սյունիքում ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների պատճառով առավել ևս տեղի են ունենում սահմանային բնակիչների կենդանիների գողություններ, սպառնալիքներ քաղաքացիական անձանց նկատմամբ, կրակոցներ և այլ հանցավոր արարքներ։
Հանդիպմանը Ամենայն Հայոց կաթողիկոսից բացի մասնակցել են նաև Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարք Տեր Սահակ Արքեպիսկոպոս Մաշալյանը, Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը։

Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan has raised the urgency of the return of Armenian captives illegally detained in Baku and Azerbaijan's violation of the rights of the border residents of Armenia during a meeting with the Cardinal Secretary of State at the Vatican.
Tatoyan is currently in Rome as part of a delegation led by the Catholicos of All Armenians, Karekin II. Meeting with Cardinal Pietro Parolin on Wednesday, October 6, Tatoyan handed over to the Vatican Secretary of State his reports on and evidence of Azerbaijan's torture and ill-treatment of Armenian captives in the aftermath of the Second Karabakh War in fall 2020.
The Ombudsman stressed the urgency of the repatriation of the Armenian captives, emphasizing Baku's gross violations of international law and adding that the Armenian PoWs are being used as bargaining chips.
Tatoyan also weighed in on the Azerbaijani military's incursion into Armenian soil and their deployment on roads connecting civilian settlements, which he said has endangered people's lives and health and is accompanied by looting, threats and indiscriminate shootings.