ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը IRI (International Republican Institute) կազմակերպության նախագահ Դանիել Թվինինգի և Եվրասիա տարածաշրջանի տնօրեն Սթիվեն Նիքսի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության հնգամյա ծրագիրը և ընդգծել նրանում արտացոլված բարեփոխումների ոլորտները, մասնավորապես՝ դատաիրավական, ոստիկանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Դանիել Թվինինգը վերահաստատել է կազմակերպության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումների օրակարգին և բարձր գնահատել ՀՀ Կառավարության ու Ազգային ժողովի ստանձնած հանձնառությունը դրա իրականացման գործում, տեղեկացնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատունը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են կազմակերպության կողմից Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, անվտանգային միջավայրի և համավարակի վերաբերյալ վերջերս անցկացված հարցումների արդյունքներին և հավելել, որ մինչև տարեվերջ նախատեսվում է կազմակերպել նոր հարցումներ։
Դեսպան Լիլիթ Մակունցը կարևորել է կազմակերպության գործունեությունը, որի շնորհիվ հավելյալ հնարավորություն է ընձեռվում հասցեագրելու այն խնդիրները, որոնք արտահայտվում են քաղաքացիների կողմից հարցումների արդյունքում։

Посол Армении в США Лилит Макунц 7 октября провела встречу с президентом Международного республиканского института США (IRI) Даниеля Твиннинга и регионального директора по Евразии Стивена Никса. Об этом сообщает посольство Армении в США.
Макунц представила пятилетнюю программу правительства Армении, особо выделив реформы, которые предстоит провести в стране, в частности, в сферах судебной системы, полиции и борьбы с коррупцией.
Даниель Твиннинг подтвердил готовность поддержать программу реформ, направленных на укрепление демократии в Армении, высоко оценил обязательства, взятые на себя правительством и парламентом Армении в ее реализации.
Собеседники обсудили результаты недавних опросов, проведенных организацией, о досрочных парламентских выборах в Армении, ситуацию с безопасностью и эпидемией. Было отмечено, что новые опросы планируется провести до конца года.