Շուշիի Մայր տաճարը Արցախում Հայ առաքելական եկեղեցու կարևոր կենտրոններից է և հայ եկեղեցու սպասավորներն ու հետևորդները պետք է անարգել մուտք ունենան այդ սրբատեղի: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարի կրկնակի ռմբակոծման տարելիցին։
«2020թ. հոկտեմբերի 8-ին Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը գերճշգրիտ զինատեսակներով կրկնակի օդային հարվածներ հասցրին Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարին՝ վերջինիս պատճառելով զգալի ավերածություններ:
Նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հաշված օրեր անց նույն եկեղեցին ենթարկվեց վանդալիզմի և սրբապղծման։ Շուշիի Մայր տաճարի ֆիզիկական վնասմանը զուգահեռ Ադրբեջանը չի դադարում փորձերը` խեղաթյուրելու եկեղեցու հայկական ինքնությունը, որն իրականացվում է վերանորոգման պատրվակով եկեղեցու ճարտարապետական տեսքի փոփոխման միջոցով:
Պաշտամունքի վայրի կրկնակի դիտավորյալ հրթիռակոծումը ոչ միայն միջազգային իրավունքով, մասնավորապես՝ «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայով և դրան կից երկրորդ արձանագրությամբ (1999 թ.) դատապարտելի հանցագործություն է, այլ նաև մտադրությունների խորհրդանշական բացահայտում․ այն Արցախի տարածքում հայկական ներկայության ցանկացած հետքի բնաջնջմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության ակնհայտ դրսևորում է»,-ասվում է ԱԳՆ խոսնակի հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայից մեկ տարի անց Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում գտնվող մոտ 1500 պատմամշակութային ժառանգության և պաշտամունքի վայրերի, ինչպես նաև հազարավոր թանգարանային նմուշների ճակատագիրը շարունակում է մնալ անորոշ և վտանգված:
«Բազմաթիվ են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայկական եկեղեցիների, մշակութային և կրոնական այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի փաստագրված դեպքերը։ Բացի այդ, դրանց ֆիզիկական ոչնչացման հետ մեկտեղ ականատես ենք լինում Ադրբեջանի կողմից հետևողական կերպով իրականացվող պատմական փաստերի կեղծմանը և հայկական հուշարձանների ինքնության խեղաթյուրմանը:
Այս համատեքստում, թերևս, պատահական չէ, որ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել կամ հնարավորինս սահմանափակել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական առաքելության մուտքը դեպի վտանգված հայկական մշակութային ժառանգության վայրեր` փորձելով կոծկել իր կողմից գործած պատերազմական հանցագործությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ ժողովուրդների մշակութային ու հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմամշակութային հուշարձանների և պաշտամունքի վայրերի դեմ ուղղված վայրագությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքը, հակասում են համամարդկային արժեքներին և խստագույնս դատապարտելի են։

Armenians should have an unimpeded access to the Ghazanchetsots Cathedral of Shushi, Nagorno-Karabakh, Foreign Ministry spokesperson Vahan Hunanyan said Friday, October 8, on the anniversary of the double strikes on the sanctuary by the Azerbaijani Armed Forces during the Second Karabakh War.
Shushi, a historic Armenian city, ultimately fell under Azerbaijan's control, and pictures published later revealed that Azeri authorities have removed the dome of the iconic Cathedral.
On October 8, 2020, the Azerbaijani armed forces launched double air strikes on the Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral using high-precision weapons, causing significant damage.
"The repeated deliberate striking of a place of worship is not only a condemnable crime under international law, in particular the Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict (1954) and its Second Protocol (1999), but also as a symbolic demonstration of the intent; It is a clear manifestation of Azerbaijan's policy aimed at annihilating any trace of the Armenian presence in Artsakh," Hunanyan said in a statement.
"A year after the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the fate of around 1,500 historical and cultural heritage sites and places of worship, as well as thousands of museum specimens in the territories of Artsakh fallen under the control of Azerbaijan, remains uncertain and endangered."
Hunanyan said it's no coincidence that Azerbaijan continues blocking or restricting the access of the UNESCO expert mission to the endangered Armenian cultural heritage sites, attempting to conceal its war crimes.
"The vandalism against historic-cultural monuments and places of worship representing people's cultural and spiritual heritage, are flagrant violations of international law, contradict universal values and are strongly condemnable," Hunanyan said.
"The Cathedral of Shushi is one of the most important centers of the Armenian Apostolic Church in Artsakh, and the servants and followers of the Armenian Church should have an unimpeded access to this sanctuary."