ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ (Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա, Էնդրյու Շոֆեր՝ ԱՄՆ, Իգոր Խովաև՝ ՌԴ) հայտարարություն են տարածել՝ ողջունելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները, որտեղ նրանք սկզբունքային պատրաստակամություն են հայտնել հանդիպելու համանախագահների հովանու ներքո։
Նշվում է` համանախագահները հուսով են քննարկելու կողմերի հետ նման հանդիպման պայմաններն ու մանրամասները և վերհաստատելու առաջիկայում տարածաշրջան այցելելու իրենց պատրաստակամությունը՝ խոսելու այս գործընթացի հետագա քայլերից:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ հոկտեմբերի 7-ին և 8-ին Ժնևում համանախագահները խորհրդակցություններ են անցկացրել ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆիլիպո Գրանդիի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնյեի հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Բոլոր մասնակիցները կարևորել են միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ազատ մուտքը (Արցախ,- խմբ.)՝ իրենց աշխատանքներն իրականացնելու համար։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի շրջանակում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների վերջին կառուցողական հանդիպման լույսի ներքո համանախագահները ողջունել են Ադրբեջանի կողմից մեկ հայ զինծառայողի ազատ արձակումը, ինչպես նաև քննարկել են հնարավոր հակաէսկալացիոն և հումանիտար միջոցառումները, այդ թվում` ձերբակալվածների, անհետ կորածների և բոլոր տեղահանվածների կամավոր վերադարձը:
Համանախագահներն ընդգծել են կողմերի հետ համաձայնության ոլորտներ գտնելու ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու մտադրությունը:

The co-chairs of the OSCE Minsk Group (Stephane Visconti of France, Andrew Schofer of the United States , and Igor Khovaev of Russia) have welcomed the readiness of the Armenian and Azerbaijani leaders to meet with each other under the auspices of the co-chairs.
In a statement published on Friday, October 8, the mediators revealed that they held consultations with UN High Commissioner for Refugees Filippo Grandi and International Committee of the Red Cross (ICRC) Vice President Gilles Carbonnier in Geneva October 7 and 8. The Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office (PRCiO) Andrzej Kasprzyk also participated in the meetings.
"All participants stressed the importance of full, unimpeded access by international humanitarian organizations (to Nagorno-Karabakh – Ed.) to carry out their work. In light of the recent constructive meeting between the Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan on the margins of the UN General Assembly, the co-chairs welcomed Azerbaijan’s release of one Armenian serviceman and also discussed possible de-escalatory and humanitarian measures, including with regard to detainees, missing persons, and the voluntary return of all displaced persons. The co-chairs emphasized their intention to continue working with the parties to find areas of agreement," the statement reads.
"The co-chairs have taken positive note of President Aliyev’s and Prime Minister Pashinyan’s public statements expressing their readiness in principle to meet with each other under the auspices of the co-chairs. The co-chairs look forward to engaging the sides on modalities and details of such a meeting and reiterate their willingness to visit the region in the near future to discuss next steps in the process."
Both Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev have said they are ready to meet with each other.