2022 թ. հունվարի 1-ից Հայաստանում կարգելվի մինչև 50 միկրոն հաստությամբ պոլիէթիլենային տոպրակների իրացումը, տեղեկացնում է Շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
«Պլաստիկը բնության համար դժվարամարս է ու հակառակ դրան, մարդկության կողմից խիստ առատ սպառվող: Տարեկան մոտ 5 տրիլիոն պոլիէթիլենային տոպրակ են օգտագործում ամբողջ աշխարհում: Դրանց մի մասը չի վերացվում՝ կուտակվում է օվկիանոսում, մնում ցամաքում ու զգալի վնաս հասցնում թե՛ կենդանական ու բուսական աշխարհին, թե՛ մարդու առողջությանը»,-ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ օրենսդրական փոփոխություններն արված են, տնտեսվարողների հետ աշխատանք տարվում է։ «Պետք է ամեն ինչ անել 2022 թվականի հունվարից օրենքի պահանջները պատշաճ կարգով կատարելու համար»,-ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ:
Պոլիէթիլենային տոպրակների օգտագործման միջին ժամանակահատվածը 10-15 րոպե է, իսկ բնության մեջ դրա քայքայման համար անհրաժեշտ է ավելի քան 100-400 տարի:

В Армении с 1 января 2022 года продажа полиэтиленовых пакетов толщиной до 50 микрон будет полностью запрещена. Об этом сообщили в пресс-службе министерства окружающей среды РА.
Отмечается, что уже приняты соответствующие поправки к законодательству, и что с хозяйствующими субъектами проводится соответствующая работа.
«Широкое использование полиэтиленовых пакетов и мешков в сфере торговли и сервиса в Армении привело к экологическим проблемам. Принимая во внимание соответствующую часть Закона РА о нормативных актах, предусматривается определение понятия «упаковка» в Законе о торговле и услугах и добавление новой статьи, по которой с 1 января 2022 года будет запрещена продажа полиэтиленовые пакетов и мешков толщиной до 50 микрон в коммерческих учреждениях и торговых объектов», – говорится в сообщении.
Отмечается, что пластик «трудно переваривается» природой. Ежегодно в мире используется примерно 5 триллионов полиэтиленовых пакетов, которые наносят вред не только флоре и фауне, но и здоровью человека.