Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտել է Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը և սադրիչ գործողությունները, որոնց արդյունքում հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի դիպուկահարի կրակոցից մահացու վիրավորում է ստացել ԱՀ Մարտակերտ քաղաքի բնակիչը, որը գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր իրականացնում քաղաքի հարակից տարածքում: Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը նշում է, որ Ադրբեջանի գործողությունները միտված Արցախի խաղաղ բնակչության շրջանում վախի մթնոլորտի ստեղծմանն ու Արցախի հայաթափմանը:
«Ադրբեջանը նաև հեռահար նպատակներ է հետապնդում․ խափանել Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ առաքելության իրականացումն ու կասկածի տակ դնել խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը։
Տվյալ և նախորդ մյուս բոլոր միջադեպերը, որոնց ընթացքում տուժել են խաղաղ բնակիչներ կամ նրանց պատկանող գույքը, Ադրբեջանի համակարգված հայատյաց քաղաքականության դրսևորումներ են և հերթական ապացույց, որ Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Արցախի ժողովրդին ուղղված խաղաղասիրական կոչերը և խաղաղ համագոյակցության հնարավորության վերաբերյալ պնդումները ոչ այլ ինչ են, քան քաղաքակիրթ աշխարհին մոլորեցնելու և հայկական կողմերի զգոնությունը թուլացնելու փորձ: Կոչ ենք անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ ադրբեջանական կողմին պատասխանատվության ենթարկելու և հետագայում նման միջադեպերը բացառելու ուղղությամբ»,-ասվում է Արցախի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
2021թ հոկտեմբերի 9-ին, ժամը 13։20-ի սահմաններում Մարտակերտի քաղաքային համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված վարելահողում գյուղատնտեսական տեխնիկայով աշխատանքներ կատարելիս մոտավորապես մեկ կիլոմետր հեռավորությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքից արձակված կրակոցից կրծքավանդակի հատվածում վիրավորվել ու տեղում մահացել է Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ, 1966թ․ ծնված Արամ Ալեքսեյի Տեփնանցը։
ՌԴ խաղաղապահների հրամանատարությունը հայտարարել է, որ միջադեպը քննվում է երկու կողմի ներկայացուցիչների ներգրավմամբ։

The Foreign Ministry of Nagorno-Karabakh on Sunday, October 10 urged the OSCE Minsk Group co-chair states to take active steps to hold Azerbaijan accountable for deadly ceasefire violations, one day after a civilian was killed by an Azerbaijani sniper while working in the field.
"The Ministry of Foreign Affairs of Artsakh strongly condemns such aggressive behavior and provocative actions of Azerbaijan aimed at creating an atmosphere of fear among the peaceful population of the Republic of Artsakh and emigration of Armenians from the country. Azerbaijan also pursues far-reaching goals – that is to disrupt the implementation of the peacekeeping mission of the Russian Federation and to question the effectiveness of the peacekeepers’ activities," the Foreign Ministry said in a statement.
"This and all the previous incidents, which resulted in casualties among civilians or damage to their property, are manifestations of Azerbaijan’s coordinated anti-Armenian policy and another proof that the Azerbaijani authorities’ peaceful calls on the people of Artsakh and claims for peaceful coexistence are nothing but an attempt to mislead the civilized world and weaken the vigilance of the Armenian parties."
The command of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno-Karabakh (Artsakh) is investigating the murder of Aram Tepnunts (b.1966) by the Azerbaijani military with the involvement of representatives of both sides, the Russian Defense Ministry said in a statement on Sunday.