Չինաստանից Երևան է հասել 8.6 մետրանոց 211 նոր ավտոբուսների առաջին խմբաքանակը։ Այդ մասին հայտնել է Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Առաջին խմբաքանակն արդեն Երևանում է, մնացածն էլ կհասնեն առաջիկա շաբաթների ընթացքում։ Պետք է սպասենք, որպեսզի ամբողջ խմբաքանակը հասնի, զուգահեռ ընթանում են լիցենզավորման ու այլ փաստաթղթավորման գործընթացներ։ Այդ ամենից հետո միայն նոր ավտոբուսները կբաշխվեն ըստ երթուղիների»,- նշել է Կարապետյանը։
Սեպտեմբերի 14-ին Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հայտնել էր, որ ավտոբուսները Երևան կհասնեն հոկտեմբերի վերջին։ Նոր ավտոբուսները մասամբ լրացնելու են գործող երթուղիներում ներգրավված շարժակազմերը, մասամբ էլ աշխատելու են նոր երթուղիներում։
Հունիսի 17-ից կոմպակտ դասի նոր ավտոբուսներով վերսկսել է իր աշխատանքը 46 համարի երթուղին, իսկ 22 համարի նոր երթուղին շահագործման է հանձնվել առաջին անգամ:

12 Октябрь 2021 - 10:41 AMT
Первая партия новых автобусов китайского производства доставлена в Ереван. Об этом сообщил пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян, пишет Sputnik Армения.
«Первая партия уже в Ереване, остальная часть будет доставлена в ближайшие недели. На данном этапе начался процесс лицензирования транспортных средств», – сказал Карапетян.
По его словам, автобусы будут задействованы только после лицензирования всей партии. В столицу Армении должны поступить в общей сложности 211 автобусов.
Ранее мэр Еревана Айк Марутян сообщил, что партия из 211 новых автобусов китайского производства поможет частично заменить транспортные средства на действующих маршрутах, а также запустить новые линии.
Производитель автобусов с двигателем CNG Green line – китайская компания Zhong Tong. Новые автобусы будут оснащены современными кондиционерами, LED-табло и оборудованием для людей с инвалидностью.