Հայաստանում, կորոնավիրուսով պայմանավորված, իրավիճակը բավականին լարված է՝ հիվանդանոցներն աշխատում են գերծանրաբեռնված, մահճակալային ֆոնդը սպառված է։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության պետ Ռոմելլա Աբովյանը, գրում է Aysor.am-ը։
Հայաստանի առողջապահության նախարարի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանն, իր հերթին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 300 քաղաքացի սպասում է հոսպիտալացման իր հերթին։
Ռոմելլա Աբովյանը նշել է, որ հիվանդացության ցուցանիշը 475 է, եթե հասնենք 500-ի, ապա Հայաստանը կհայտնվի վառվող կարմիր գոտում։ Նա նշել է, որ դեպքերը բավականին ծանր են։ «Ունենք մոտ 50 տոկոս դեպքերի աճ, վարակի վերարտադրողականության ցուցանիշը մեկից բարձր է, ինչը խոսում է այն մասին, որ վարակը շատ արագ տեմպերով տարածվում է», – ասել է նա։
Աբովյանի խոսքով՝ ցավոք, ունենք մանկապատանեկան տարիքային բոլոր խմբերում 1․5-ից մինչև 1․7 անգամ դեպքերի աճ։ Բացի դրանից, Հայաստանն արդեն մոտենում է վառվող կարմիր գոտուն։
Մասնագետի խոսքով՝ կորոնավիրուսը երիտասարդացել է ու, հիմնականում, ավելի շատ թիրախավորված է 30-50 տարեկան ազգաբնակչությունը, կան նաև դեպքեր երեխաների շրջանում, ովքեր ունեն հոսպիտալացման կարիք ու այս պահին բուժում են ստանում։
Հոկտեմբերի 13-ի, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 275 077 դեպք, որոնցից 250 576-ն` առողջացած, 5646-ը` մահվան ելքով:

13 Октябрь 2021 - 10:25 AMT
Ситуация с эпидемией коронавируса в Армении довольно напряженная, коечный фонд исчерпан. Об этом заявила 13 октября на пресс-конференции начальник управления эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний РА Ромела Абовян.
«Отмечается 50% рост случаев заражения, показатель воспроизводимости инфекции выше одного, что свидетельствует о том, что инфекция распространяется быстрыми темпами», – сказала она, пишет Aysor.am.
Заместитель министра здравоохранения Армении Говорг Симонян, в свою очередь, отметил, что своей очереди на госпитализацию ждут 300 больных граждан.
По словам Абовян, к сожалению, рост случаев заболевания наблюдается также во всех детско-юношеских возрастных группах в 1.5-1.7 раз. Кроме этого, Армения уже приближается к «красной зоне».
«Показатель заболеваемости составляет 475, если мы достигнем 500, то Армения окажется в «красной зоне», – сказала она.
По словам специалиста, коронавирус помолодел, в основном заболевает население в возрасте от 30 до 50 лет, есть также случаи заражения среди детей, которые нуждаются в госпитализации и на данный момент проходят лечение.
«Больницы работают в перегруженном режиме, коечный фонд исчерпан и случаи довольно тяжелые. Ситуация довольно тревожная», – отметила Ромела Абовян.
По состоянию на 13 октября, в Армении подтверждено 275 077 случаев заболевания коронавирусом, из которых выздоровели 250 576 человек, 5646 человек умерли.