ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, անդրադառնալով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակում խաղաղ բանակցույթունների վերսկսման հարցին, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ նոր հանդիպում կազմակերպելու պայմանավորվածություն կա։
«Հանդիպումներ նախատեսվում են։ Գործընթացը շարունակելու և նոր հանդիպում կազմակերպելու պայմանավորվածություն ձեռք բերվել է»,-ասել է նա, տեղեկացնում է Aysor.am-ը։
Միրզոյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ողջունում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակում խաղաղ բանակցույթունների վերսկսումը։
«Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումը միայն այս ձևաչափում ենք տեսնում», – ասել է նա։
Նախարարն ասել է նաև, որ նախատեսվում է համանախագահների այց տարածաշրջան։
44-օրյա պատերազմից գրեթե մեկ տարի անց՝ 2021-ի սեպտեմբերի վերջին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարողացավ հանդիպում կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև Նյու Յորքում։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուս, ամերիկացի և ֆրանսիացի համանախագահները Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի հետ նաև առանձին հանդիպումներ ունեցան։
Հանդիպումներից հետո ղարաբաղյան միջնորդների տարածած հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված էր, որ համանախագահները վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը շարունակել աշխատանքը կողմերի հետ` «գտնելու ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող կամ դրանից բխող բոլոր մնացյալ խնդիրների համապարփակ լուծումներ, համաձայն իրենց մանդատի»:

Достигнута договоренность о встрече глав МИД Армении и Азербайджана. Об этом заявил 13 октября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с главой МИД Индии Субраманьямом Джайшанкаром в Ереване.
«Встречи предусматриваются. Достигнута договоренность о продолжении процесса и организации новой встречи», – отметил Мирзоян, пишет Aysor.am.
По словам Мирзояна, Республика Армения приветствует возобновление переговоров в формате Минской группы ОБСЕ.
«Мы видим решение карабахского конфликта только в этом формате», – сказал Арарат Мирзоян.
Министр сказал, что планируется визит сопредседателей МГ ОБСЕ в регион.
Минская группа ОБСЕ спустя почти год после 44-дневной войны в Карабахе, в конце сентября 2021 года, организовала в Нью-Йорке встречу министров иностранных дел Армении и Азербайджана. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ от России, США и Франции также провели отдельные встречи с Араратом Мирзояном и Джейхуном Байрамовым.
В заявлении, опубликованном посредниками после встреч, в частности, отмечалось, что сопредседатели подтверждают свою приверженность продолжению работы со сторонами «в соответствии с их мандатом – для поиска всеобъемлющих решений всех других вопросов, которые связаны с нагорно-карабахским конфликтом и являются следствием».