Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը դիմել է Սահմանադրական դատարան անորոշ ձևակերպումներով լի ծանր վիրավորանքի քրեականացումը վիճարկելու հարցով։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նշվում է, որ խոսքը ՔՕ 137.1-րդ հոդվածի մասին է, որը լի է անորոշ ձևակերպումներով, զուրկ է իրավական կոնկրետությունից, ընդունվել է ընթացակարգային կոպիտ սխալներով:
2021-ին ԱԺ կողմից ընդունված փոփոխություններով Քրեական օրենսգրքում նոր հոդված է ավելացել` 137.1-ը, որ վերնագրված է՝ «Ծանր վիրավորանք»։ Վիրավորանքի համար սահմանվել է մինչև 3 մլն դրամ տուգանք։
ՄԻՊ-ը միջնորդել է նաև կասեցնել ՔՕ 137.1-րդ հոդվածի գործողությունը մինչև ՍԴ-ում գործի դատաքննության ավարտը:
«Նշվում է, որ նախ անթույլատրելի էր այս նախագծի ընդունումն ԱԺ արտահերթ նստաշրջանում՝ առանց լայն քննարկումների, այն էլ «կիսատ ժառանգություն 8-րդ գումարման խորհրդարանին չթողնելու» ձևական պատճառաբանությամբ:
Ակնհայտ է, որ չկան հայհոյանքի և այլ վիրավորանքի թվացյալ շեմը տարբերելու չափանիշները ոչ միայն քաղաքացիների, այլ հենց դատախազության, քննիչների ու փաստաբանների կամ ցանկացած այլ մեկի համար։
Նշվում է, որ հոդվածը հատկապես խնդրահարույց է դարձնում ծանր վիրավորանքի համար խիստ պատասխանատվություն սահմանող մասը, որը պայմանավորված է անձի հանրային գործունեությամբ: «Բայց այս ձևակերպումները սկզբունքային հարցեր են առաջ բերում՝ օրինակ՝ արդյոք հրապարակախոսական գործունեություն են սոցցանցերում լայն տարածում ունեցող տեսաուղերձները, կամ ի՞նչ է քաղաքական գործունեությունը, ի՞նչ է հասարակական գործունեությունը։
Ստացվում է, որ ՔՕ այս հոդվածով ոստիկանությունը պետք է տոտալ ուսումնասիրի սոցցանցերում (Facebook, Twitter, Youtube և այլն) բոլոր տեսակի լրատվամիջոցների ու սոցցանցերի օգտատերերի գրառումները, հրապարակումները, դրանց հազարավոր մեկնաբանությունները: Այս ամենին պետք է ավելացնել կեղծ օգտատերերի ու նրանց մեկնաբանությունների հազարավոր քանակները, դրանք իրական օգտատերերից տարբերակելը: Պետք է հաշվի առնել նաև արտերկրից, օրինակ, սփյուռքից գրառումները:
Հակառակ պարագայում՝ չի ապահովվի օրենքի լիարժեք կիրառություն ու հետևաբար՝ իրավունքի գերակայություն»,-ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է, որ այս ամենը հարցեր է առաջ բերում՝ թե, օրինակ, այս ամենի համար ինչ կարողություններ ունեն իրավապահ մարմինները, դատարանները՝ օրինակ, ի՞նչ անի ոստիկանությունը, եթե քաղաքացին կոնկրետ անձի հայհոյանք կամ վիրավորանք է գրում օտար լեզվով (ասենք, անգլերեն, ռուսերեն, իսպաներեն կամ լեհերեն):
«Ստացվում է՝ եթե, ասենք, Ոստիկանությունը լիարժեք չարձագանքի գործ ենք ունենալու 137.1-րդ հոդվածի ոչ բոլորի նկատմամբ կիրառության, հետևաբար՝ հատվածական, խտրական մոտեցմամբ կիրառության հետ:Հետևաբար, պետությունն ինքն իրեն, իր իրավապահ ու դատական համակարգերը դարձնում է սեփական անորոշ քայլերի զոհը և տանում է պարտադրված խտրականության»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
Դիմումում պրակտիկ կոնկրետ օրինակներով ցույց է տրված հոդվածի բացասական ազդեցությունը մարդու սահմանադրական իրավունքների վրա:

14 Октябрь 2021 - 11:09 AMT
Омбудсмен Армении обратился в КС, чтобы оспорить криминализацию тяжких оскорблений с расплывчатыми формулировками
Оомбудсмен Армении Арман Татоян обратился в Конституционный суд, чтобы оспорить поправки в уголовный и уголовно-процессуальный кодекс о криминализации тяжких оскорблений. Об этом сам Татоян сообщил на своей странице в Facebook.
Речь идет о статье 137.1 УК РА, которая считает тяжким оскорблением ругань в адрес человека или оскорбление его достоинства крайне непристойным образом, «а по остальным частям еще больше запутывает статью», отметил Татоян.
С поправками, принятыми Национальным собранием Армении в 2021 году, в Уголовный кодекс РА была добавлена ​​новая статья 137.1, озаглавленная «Тяжкое оскорбление». За оскорбление налагается штраф до 3 млн драмов (более 6000 долларов).
«Эта статья полна нечетких формулировок, лишена правовой конкретики, была принята с грубыми процедурными ошибками. Сразу специально отмечу, что риторика ненависти, любая направленная против достоинства и свободы слова риторика достойны осуждения, подобные порочные явления не должны иметь место в обществе и точка.
Однако это не означает, что государство вместо проведения планомерной скоординированной, планомерной государственной политики, направленной на регулирование этой деликатной сферы, должно сразу начать действовать статьями с расплывчатыми формулировками Уголовного кодекса и, тем самым, усложнить ситуацию. Любые средства должны быть необходимыми и полезными для достижения правомерной цели, поставленной государством», – отметил омбудсмен.
По его словам, эта статья Уголовного кодекса уже вызвала проблемы, они будут усугубляться, а заявленная поправкой цель не будет выполнена.
«Во-первых, было недопустимым принятие законопроекта на внеочередной сессии парламента без широких общественных обсуждений и обсуждений с привлечением специалистов, формально оправдывая его нежеланием «оставлять в наследие НС 8-го созыва». Обсуждения НС лишь усугубили неопределенность», – отметил Татоян.
В частности, по его словам, не определены четкие нормы и критерии оскорбления, а именно: какая именно лексика будет считаться нецензурной и на что в будущем следует ориентироваться как гражданам, так и следственному органу, прокуратуре и т.д.
«Нужно помнить, что мы говорим о правах реальных людей в реальной жизни.
Нельзя исходить из презумпции, мол, пусть несколько человек и будут лишены свободы или будут подвергнуты другим уголовно-правовым вмешательствам, и все из-за того, что при разработке или принятии закона ни законодательный, ни исполнительный органы власти не обеспечили ни конкретики практического применения, ни четкости целей, ни даже определенности в обсуждениях. В статье особо проблематична часть, предусматривающая строгую ответственность за тяжкое оскорбление, обусловленное публичной деятельностью лица», – заявил омбудсмен Армении.
Татоян подчеркнул, что, исходя из пункта 1 статьи 137.1 УК Армении, полиция должна начать тотальную проверку многотысячных записей всех СМИ и пользователей в соцсетях в Facebook, Twitter, Youtube и т.д.
Омбудсмен отметил, что также должны быть изучены фейковые страницы, комментарии и записи пользователей в диаспоре.
«В противном случае не будет обеспечено полноценное применение закона и, как следствие, не будет обеспечено верховенства права, эффективной борьбы с преступностью. Сама законодательная инициатива лишится смысла, ругань и ненависть сохранятся в общественном поле.
Но все это вызывает вопросы: например, достаточен ли потенциал у правоохранительных органов и судов для всего этого?
Например, что делать полиции или органу уголовного преследования, если гражданин пишет конкретному человеку ругательства или оскорбления на иностранном языке (скажем, английском, русском, испанском или польском)?» – отметил омбудсмен Армении.
«Данным заявлением я ходатайствовал и о приостановлении действия статьи 137.1 Уголовного кодекса до окончания судебного разбирательства в Конституционном суде», – заключил Татоян.