Արցախի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը տեղեկացրել է, որ դեպի Դադիվանք ուխտագնացությունները վերականգնվելու են` ըստ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի և Մոսկվայի ու Համայն Ռուսիո Կիրիլ պատրիարքի մոսկովյան հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության:
Ղարախանյանն այդ մասին ասել է ԱԺ-ում «Արցախի Հանրապետության՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված շրջաններում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության պահպանություն» թեմայով աշխատանքային քննարկման ժամանակ, տեղեկացնում է Արմենպրեսը:
«Ռուս խաղաղապահների շնորհիվ մենք պահում ենք Դադիվանքը, այնտեղ 6 հոգևոր սպասավոր ունենք: Այս պահին ժամանակավորապես դադարեցված են ուխտագնացությունները Դադիվանք: Բայց մենք նորից վերականգնելու ենք դրանք՝ օրերս Մոսկվայում տեղի ունեցած Վեհափառ հոր և Կիրիլ պատրիարքի հետ հանդիպման արդյունքներով: Դեպի Դադիվանք ուխտագնացությունները մենք նորից սկսելու ենք»,- ասել է նախարարը:
Նա նշել է, որ դեպի Ամարաս ուխտագնացությունները շարունակվում են: Ղարախանյանը հայտնել է նաև, որ հնարավոր է եղել կանխել Հայրենական մեծ պատերազմի հուշարձանների ավերումը:
Դադիվանքը Հայ Առաքելական եկեղեցու հնագույն վանական համալիրներից է: Արցախի 44-օրյա պատերազմից հետո Դադիվանքը մնացել է ադրբեջանական վերահսկողության տակ:

Armenians will get to resume pilgrimages to Dadivank, a historic medieval monastery in Nagorno-Karabakh (Artsakh), which fell under Azerbaijan's control when a trilateral ceasefire statement was signed, Karabakh's Minister of Education, Science Culture and Sport Lusine Gharakhanyan told a working discussion in the Armenian parliament on Thursday, October 14, Armenpress reports.
According to Gharakhanyan, trips to Dadivant should be possible following a recent meeting of the Catholicos of All Armenians Karekin II and Patriarch of Moscow and all Rus' Kirill in Moscow.
"Thanks to the Russian peacekeepers, we are keeping Dadivank, we have 6 clerics there. At տհե moment, pilgrimages to Dadivank are temporarily suspended. But we will restore them again, following the recent meeting of His Holiness with Patriarch Kirill in Moscow. We will resume the pilgrimages to Dadivank," the official said.
Gharakhanyan also revealed that the Armenian side has managed to prevent the destruction of monuments of the Great Patriotic War.
Pilgrims from Armenia and Nagorno-Karabakh, accompanied by Russian peacekeepers, regularly visit the Armenian monastery of Amaras, which is situated close to the new contact line with Azerbaijan.