Հոկտեմբերի 14-ին Փարիզի քաղաքային խորհրդի միաձայն որոշմամբ Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի սրտում գտնվող հատվածներից մեկը՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքն անվանակոչվել է ՀՀ անունով՝ ստանալով Հայաստանի էսպլանադ հնչեղ անվանումը (Esplanade d'Arménie)։
Հայաստանի էսպլանադը կընդգրկվի Փարիզի հասցեների պաշտոնական ռեգիստրում և իր ընդարձակ տարածքի մեջ կներառի նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտասի հուշարձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը։
Դեսպանատան հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ որոշումը հերթական անգամ արձանագրում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի միջև անխախտ բարեկամությունը և հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրությունը։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Փարիզի քաղաքային խորհրդին՝ քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի գլխավորությամբ, այս կարևոր նախաձեռնության ու ընդունված որոշման համար, ինչպես նաև փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային՝ որոշման նախագիծը հեղինակելու համար»,-ասվում է գրառման մեջ։
Փարիզի խորհրդի այս խորհրդանշական նիստին հրավիրված էր ներկա գտնվելու նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը։

A large area in the heart of Paris – stretching between Pont de l'Alma (Alma Bridge) and Pont des Invalides near the Seine – has been named after Armenia, receiving the resounding name Esplanade d'Arménie, Yerevan's Embassy in France reports.
The decision was approved by the City Council of Paris on Thursday, October 14, "reaffirming once again the inviolable friendship between Paris and Armenia, the strength of the Armenian-French privileged relations," the Embassy said in a statement on Friday.
The esplanade of Armenia will be included in the official register of addresses in Paris. Its vast area will also include the monument to Komitas, which was erected in 2004, as well as the Yerevan Park inaugurated in 2009.
Relations between Armenia and France are regarded as excellent, with both countries cooperating on the aspects of diplomacy, culture and military. Due to good relations between the two countries, 2006 was proclaimed the Year of Armenia in France.