ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, անդրադառնալով վերջին օրերին միաջդեպերին Արցախում, կարևորել է ՌԴ խաղաղապահ ուժերի միջնորդությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը՝ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման և հետագայում նման միջադեպերի կանխման նպատակով։
«Խստորեն դատապարտում ենք հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով Արցախի Նոր շեն գյուղի մերձակայքում վիրավորվել է Արցախի պաշտպանության բանակի 6 զինծառայող։ Ադրբեջանական կողմը շարունակել է հրադադարի խախտումները նաև հոկտեմբերի 15-ին, Արցախի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ՝ գնդակոծելով Պաշտպանության բանակի սանիտարական մեքենան:
Արձանագրում ենք, որ ադրբեջանական կողմից մեկ շաբաթվա ընթացքում հրադադարի ռեժիմի խախտման երկրորդ լուրջ միջադեպն է, որի արդյունքում տուժում են քաղաքացիական և զինվորական անձինք»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Մարտակերտ քաղաքի մերձակայքում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ դիպուկահար կրակոցից սպանվել էր քաղաքացիական անձ Արամ Տեփնանցը․ ՀՀ ԱԳՆ համապատասխան հայտարարության մեջ հստակ նշված էր այդ հանցագործությունը պատշաճ կերպով հետաքննելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու անհրաժեշտությունը։

МИД Армении строжайшим образом осуждает грубое нарушение Вооруженными силами Азербайджана режима прекращения огня, утвержденное трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года, вследствие чего поблизости от села Норшен Арцаха были ранены 6 военнослужащих Армии обороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики). Об этом говорится в сообщении МИД Армении.
«Азербайджанская сторона продолжила нарушение режима прекращения огня и сегодня, обстреляв машину, обслуживающую Армию обороны на северо-восточном направлении», – говорится в сообщении.
Ереван придает важность осуществлению необходимых шагов при посредничестве российских миротворцев для неукоснительного соблюдения режима прекращения огня и предотвращения подобных инцидентов в дальнейшем.
«Напоминаем, что с азербайджанской стороны это второй серьезный инцидент нарушения режима прекращения огня за неделю, в результате чего страдают гражданские и военнослужащие. В частности, 9 октября при осуществлении сельскохозяйственных работ поблизости от города Мартакерт от выстрела снайпера погиб гражданин Арам Тепнанц. В соответствующем заявлении МИД была отмечена необходимость должного расследования этого преступления и привлечения виновных к ответственности», – отметили в МИД.