ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում խոստացել են սեղմ ժամկետում որոշում կայացնել Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցի վերաբերյալ:
«Որոշումը կընդունվի հնարավորինս արագ»,- լսումների ավարտին ասել է դատավորը:
Նա պարզաբանել է, որ հստակ ամսաթիվը երկու կողմին կհայտնեն ավելի ուշ, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ Երևանը խնդրել էր դատարանին Բաքվի դեմ ժամանակավոր ապահովող միջոցներ կիրառել։ Ադրբեջանը, իր հերթին, ավարտելով բաց լսումների երկրորդ օրը, կոչ է արել մերժել Հայաստանի խնդրանքը միջոցների վերաբերյալ:
Հոկտեմբերի 14-ին դատարանում սկսվել են ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին ՄԱԿ-ի բանաձևի խախտումների փաստի վերաբերյալ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի հայցով հարուցված գործի լսումները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի պահանջով Բաքվի «ռազմավարի պուրակից» հանվել են հայ զինվորների մանեկենները և սաղավարտները։ Այդ մասին Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը՝ հավելելով, որ ադրբեջանական կողմի հավաստիացում է ներկայացվել։
Իր հայցում Հայաստանը մատնանշում է մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումները՝ նշելով ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին ՄԱԿ-ի բանաձևի մի քանի հոդվածներ, որոնք Ադրբեջանն արհամարհել է (4-րդ հոդվածի 3-րդ կետ, 7-րդ հոդված, որոնք վերաբերում են ռասիզմը թույլ չտալու մասին պետական իշխանության մարմինների պարտավորություններին):

16 Октябрь 2021 - 12:46 AMT
В международном суде ООН пообещали в сжатые сроки принять решение по поводу запроса Армении об обеспечительных мерах в рамках иска против Азербайджана.
«Решение будет принято как можно быстрее», – сказала судья в конце слушаний, пишет Sputnik Армения.
Она пояснила, что точную дату позже сообщат обеим сторонам.
Ранее Ереван попросил суд о введении временных обеспечительных мер против Баку. Азербайджан в свою очередь, завершая второй день открытых слушаний, призвал отклонить запрос Армении об обеспечительных мерах.
В международном суде ООН 14 октября начались слушания по иску Армении против Азербайджана, который был подан по факту нарушений Конвенции ООН о ликвидации всех форм расовой дискриминации. В своем иске Армения указывает на многочисленные нарушения прав человека, отмечая несколько статей Конвенции ООН о ликвидации всех форм расовой дискриминации, которыми Азербайджан пренебрег (пункт 3 статьи 4, статья 7, касающиеся обязательств органов государственной власти о недопущении расизма).
Открытую и безнаказанную риторику ненависти со стороны высшего руководства Азербайджана зафиксировали и профильные международные структуры, в том числе Комитет ООН по ликвидации расовой дискриминации (CERD), консультативный комитет Совета Европы по рамочной конвенции о защите национальных меньшинств и ряд других организаций.