ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը, ֆեյսբուքյան էր էջում անդրադառնալով ադրբեջանցիների կողմից Երասխի գնդակոծմանը, նշել է, որ հոկտեբերի 16-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախային կրակել են ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ համայնքի վրա: Կրակահերթերը եղել են նպատակային՝ քաղաքացիական տների ուղղությամբ:
Նշվում է, որ գնդակոծությունից անմիջապես հրդեհվել է Երասխի բնակչի 3-4 հազար հակ խոտի դեզը: Հրշեջների ժամանակին գալու շնորհիվ է կրակը մեկուսացվել, որ տների ուղղությամբ չտարածվի:
«Սրանք ահաբեկչական հանցավոր արարքներ են: Այս սանձարձակությունները ադրբեջանական իշխանությունների թշնամանքի ու ֆաշիզմի քաղաքականության ուղիղ արդյունքն են: Ադրբեջանական զինծառայողների համար ակնհայտ է, որ իրենք վնաս են տալիս գյուղացիներին, ոչնչացնում են նրանց գույքը, խախտում են նրանց կյանքի ու սեփականության իրավունքը, խաթարում են խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:
Այս արարքը ևս մեկ անգամ հիմնավորում է, որ պետք կատարվի է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևի անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու պահանջը», – ասվում է գրառման մեջ։

Азербайджанские вооруженные силы 16 октября около 23:00 обстреляли общину Ерасх Араратской области Армении. Об этом сообщил омбдусмен Армении Арман Татоян.
Согласно поступившим сигналам, прицельная стрельба велась в сторону жилых домов. Омбудсмен сообщил, что в результате обстрела сразу загорелись 3–4 тысячи тюков сена жителя общины Ерасх. Благодаря своевременному прибытию пожарных огонь был локализован и не перекинулся на дома.
«Это террористические преступные акты. Эта оголтелость является прямым результатом политики вражды и фашизма азербайджанских властей», – отметил Татоян.
Он сообщил, что поступившие защитнику прав человека РА сигналы были подтверждены объективными доказательствами и данными из нескольких источников в рамках работ по сбору фактов.
Татоян подчеркнул очевидную преднамеренность действий азербайджанских ВС, направленных на причинение вреда людям, уничтожение их имущества, нарушение их права на жизнь и собственность, а также подрыв безопасности и мирной жизни.
«Это деяние еще раз подтверждает необходимость исполнения Резолюции (2391 (2021), 27 сентября 2006г) Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ). Это требование о создании демилитаризованной зоны безопасности», – отметил омбдусмен Армении.