Միացյալ Թագավորությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Պատրիկ Գալագերը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերին։
Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորման կարևորությունը: ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև կարևորել է Արցախում միջազգային կազմակերպությունների կողմից հումանիտար առաքելության իրականացման համար անխոչընդոտ մուտքի անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-բրիտանական երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ՝ առանձնացնելով առևտրի, գիտության, բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ոլորտները որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ:
Կողմերը քննարկել են նաև նոյեմբերին Միացյալ Թագավորության Գլազգո քաղաքում անցկացվելիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի 26-րդ գագաթաժողովի (COP26) անցկացումը և դրան հայկական կողմի մասնակցությանը վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է կլիմայի փոփոխության դեմ պետությունների ջանքերի համադրումը և համախմբումը:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the UK Ambassador to Yerevan John Gallagher on Wednesday, October 20 discussed regional security and stability, with the former stressing the importance of a lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
The Armenian foreign policy chief also stressed the need for the unimpeded access of the international organizations of the implementation of humanitarian missions in Artsakh.
Mirzoyan thanked Gallagher for United Kingdom's continued support to the democratic reforms in Armenia, the strengthening the rule of law, as well as the fight against corruption. The two exchanged views on the issues of Armenian-British bilateral agenda, emphasizing the areas of trade, science, high technologies and tourism as prospective directions of cooperation.
The sides also discussed the 26th Summit of the United Nations Climate Change Conference (COP26), which will be held in November of this year, in Glasgow, Great Britain, as well as issues related to the participation of the Armenian side. In this context, both sides emphasized the combination and consolidation of efforts of states to combat climate change.