Հոկտեմբերի 20-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանների նախագահների համաժողովին ընդառաջ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, որը հյուրընկալվել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահ Կոստանտինոս Տասուլասին, հավաստիացրել է, որ Հայաստանը շահագրգիռ է խթանելու միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս խորհրդարանական ձևաչափում եռակողմ համագործակցության հեռանկարները: Կողմերն անդրադարձել են 44-օրյա պատերազմից հետո առկա իրադրությանը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ նախագահն առանձնահատուկ կարևորել է Հունաստանի հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո կարգավորելու հարցում:
Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին, շեշտել է երկու երկրների խորհրդարանների փոխգործակցության կարևորությունը: Խոսելով համատեղ ծրագրերից՝ նա առանձնացրել է ԵՄ գործընկերության շրջանակում իրականացվող քույր Թվինինգ ծրագիրը: Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի և Հունաստանի խորհրդարաններն այս ծրագրի իրականացման հաջողված և օրինակելի փորձ են կուտակել:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ի դեմս հույն գործընկերոջ՝ շնորհավորել է բարեկամ հույն ժողովրդին Հունաստանի՝ Օսմանյան կայսրությունից ազատագրման ազգային հեղափոխության 200-ամյակի կապակցությամբ:
Կողմերը փաստել են, որ հայ-հունական միջպետական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են՝ ընդգծելով երկկողմ բազմոլորտ հագեցած օրակարգի առկայությունը:

President of the Armenian National Assembly Alen Simonyan met with his Greek counterpart Konstantinos Tasoulas on the eve of the conference of the heads of parliaments of the Council of Europe Wednesday, October 20.
The head of the Greek parliament stressed the importance of interaction between the legislative bodies of the two countries. Referring to joint projects, he highlighted the Twinning program within the European Union. According to him, the parliaments of Armenia and Greece have accumulated a lot of successful experience while implementing the project.
Simonyan, in turn, congratulated Tasoulas and the people of Greece on the 200th anniversary of independence from the Ottoman Empire.
The sides agreed that the Armenian-Greek relations are at a high level and are based on a rich, multifaceted bilateral agenda. Simonyan stressed the importance of cooperation between the parliaments of Armenia and Greece, highlighting the role of the activities of the friendship groups. He also assured that Armenia is interested in close inter-parliamentary cooperation on bilateral and multilateral platforms.
Prospects of trilateral cooperation between the parliaments of Armenia, Greece and Cyprus were also on the table. The parties weighed in on the situation after the 44-day war. In this context, the President of the National Assembly emphasized the balanced position of Greece in the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the OSCE Minsk Group co-chairmanship.