Հոկտեմբերի 21-ին Ադրբեջանն ազատ է արձակել իրանցի վարորդներին, որոնք ձերբակալվել էին Գորիս-Կապան ճանապարհին, որի մի հատվածում Ադրբեջանն անցակետ է տեղադրել։ Նրանք փոխանցվել են Իրանին։ Այդ մասին հայտնել է Sputnik Ադրբեջանը` երկրի Պետական մաքսային կոմիտեին հղումով։
Ադրբեջանը վարորդներին մեղադրում էր Լեռնային Ղարաբաղ բեռնափոխադրումներ իրականացնելու մեջ։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, վարորդները ձերբակալվել էին սեպտեմբերի 15-ին՝ Ադրբեջանի սահմանով «մաքսանենգության փորձի», ինչպես նաև «Ադրբեջանի սահմանն առանց պատշաճ փաստաթղթերի և անցակետերի շրջանցումով հատելու համար»։
Ադրբեջանը Գորիս-Կապան ճանապարհի իր հսկողսության տակ հայտնված հատվածում անցակետ է տեղադրել և զննում է ճանապարհով անցնող իրանական բեռնատարները և մաքսատուրք գանձում վարորդներից։ Ադրբեջանի այդ գործողությունները կտրուկ արձագանքի արժանացան Իրանում, երկու երկրների հարաբերությունները վատթարացան։

Azerbaijan has released two Iranian truck drivers detained in September on an interstate road through Armenia, Sputnik Azerbaijan reports citing the State Customs Committee of the country.
Azerbaijani police deployed on the road detained the truck drivers on the Goris-Kapan highway in Armenia's Syunik province on September 15, accusing them of transporting goods to Nagorno-Karabakh.
Azerbaijanis are checking Iranian trucks passing along this road, demanding payments from drivers. Since then, relations between Tehran and Baku have deteriorated sharply.