Ի պատասխան ՀՀ ՊՆ հերքման՝ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ապացույցներ է հրապարակել Գեղարքունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի ամրացման վերաբերյալ։ ՄԻՊ-ը տեսանյութ է հրապարակել ֆեյսբության իր էջում՝ նշելով, որ իր ցանկացած հայտարարություն հիմնված է փաստահավաք աշխատանքների հավաստի տվյալների վրա:
ՊՆ-ն հոկտեմբերի 19-ի պարզաբանմամբ հերքել էր ՄԻՊ-ի հոկտեմբերի 18-ի հայտարարությունն այն մասին, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ապօրինի ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ իրականացնում են ամրացման ակտիվ, այդ թվում՝ ճանապարհների կառուցման աշխատանքներ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ և այլն:
Նշվում է, որ ՊՆ հերքումից հետո փաստացի սկսվել է ՄԻՊ գործունեությունը վարկաբեկող արշավ, որին միացել է նաև ԱԽ քարտուղարը:
Նշվում է նաև, որ հոկտեմբերի 18-ի հայտարարության նպատակն էր ցույց տալ Ադրբեջանի ԶՈւ անօրինական արարքները և այդ արարքների անմիջական կապը ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների կյանքի, սեփականության և կենսական մյուս իրավունքների խախտումների հետ: Ասվում է նաև, որ հայտարարության հիմքում դրված էին փաստեր, որոնք ՄԻՊ աշխատակազմը հետևողականորեն հավաքագրել է վերջին ամիսների ամենօրյա մշտադիտարկումների և ահազանգերի ուսումնասիրությունների արդյունքներով։
Նշվում է նաև, որ ՊՆ վարչական ապարատի պաշտոնյաները պետք է միշտ հիշեն, որ ՄԻՊ-ը երբեք չի անում հայտարարություններ, որոնք ուռճացված են կամ առավել ևս ունեն անճշտություններ:
«Եթե ՄԻՊ-ը հանդես է գալիս հրապարակային որևէ հայտարարությամբ, ուրեմն դրա համար ունի հավաստի ապացույցներ՝ ոչ թե մեկը, այլ առնվազն մի քանիսը: Ուստի, նախարարության այդ պաշտոնյաներից պահանջում ենք այլևս թույլ չտալ նման անհեռատես ձևակերպումներ: Ավելին, ՊՆ պաշտոնյաները պետք է գիտակցեին, որ ոչ միայն հերքում են ճշգրիտ հայտարարություն, այլ հատկապես միջազգային հարթակներում գեներացնում են ադրբեջանական արշավ ոչ միայն այդ հայտարարության, այլ նաև Պաշտպանի աշխատանքի հավաստիության դեմ, առհասարակ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ ՀՀ ՊՆ հոկտեմբերի 19-ի հերքումը հօգուտ իրենց օգտագործելով՝ ադրբեջանական աղբյուրներով հայտարարություններ են արվել, որ ՀՀ ՊՆ-ն է պաշտոնապես հավաստում, որ սահմանային բնակիչների իրավունքներին վերաբերող ՀՀ ՄԻՊ զեկույցները կեղծ են և, դիմելով տարբեր ատյանների, պահանջել են ՄԻՊ զեկույցներն ու հայտարարություններն այլևս հիմք չընդունել:
«ՄԻՊ զեկույցներն ու հայտարարություններն արվում են, անգամ եթե դրանք կարող են քաղաքական դժգոհությունների առիթ դառնալ, բայց փոխարենը դրանք դառնում են ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար արժեքավոր աղբյուր՝ օգտագործվելով միջազգային ատյաններում, ինչպես օրինակ՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանն է, ՄԻԵԴ-ը և այլն:
Ի վերջո, պատերազմից հետո ՊՆ-ն գոնե կարող էր ինչ-որ կերպ աջակցել Ադրբեջանի հետ սահմանների շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծելու ՄԻՊ առաջարկին, որ ավելի է տարածում ստանում միջազգային հարթակներում: Չէ՞ որ դա ադրբեջանական հանցավոր արարքներից ՀՀ քաղաքացիական բնակչության ու զինծառայողների կյանքի և մյուս իրավունքների պաշտպանության համար է:
ՄԻՊ-ը միշտ է իր գործունեությամբ աջակցել Զինված ուժերին և շարունակելու է նույն սկզբունքով գործելը: Իսկ ՄԻՊ հոկտեմբերի 18-ի հայտարարությունը վերաբերում էր բացառապես Ադրբեջանի հանցավոր արարքներին. այն որևէ անդրադարձ չի կատարել ՀՀ դիրքերում անձնվիրաբար ծառայող զինվորականներին։
Գեղարքունիքի նորանշանակ մարզպետին էլ առաջարկում ենք իրազեկման նպատակով հնարավորինս լավ ուսումնասիրել ՄԻՊ գործունեության սկզբունքները և անհավաստի տվյալների հիման վրա չփորձել կասկածի տակ դնել ՄԻՊ հայտարարությունները: Հուսով ենք՝ գոնե նվազագույն մակարդակով կպահպանվի գործակցության այն բարձր որակը, որ ձևավորված էր նախորդ մարզպետի ժամանակ և ապահովում էր մարդու իրավունքների պաշտպանության դրական արդյունքներ»,-ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

22 Октябрь 2021 - 10:16 AMT
Омбудсмен Армении Арман Татоян в ответ на опровержение министерства обороны республики на своей странице в Facebook опубликовал доказательства проводимых ВС Азербайджана инженерно-укрепительных работ в непосредственной близости от сел Гегаркуникской области РА.
Минобороны 19 октября в своем разъяснении опровергло заявление омбудсмена Армении от 18 октября о том, что вторгшиеся в Гегаркуникскую область Армении ВС Азербайджана построили большие укрытия, запаслись большим количеством дров, забетонировали ведущие к их позициям пути. Более того, они продолжают строительство новых дорог, на позициях увеличилось количество военнослужащих и вооружения. Непрерывно ведутся работы по укреплению позиций и активные инженерные работы.
По словам омбудсмена, после этого фактически началась кампания по дискредитации деятельности омбудсмена Армении, к которой присоединился и секретарь Совбеза РА.
«Целью заявления от 18 октября было показать незаконные действия вооруженных сил Азербайджана, прямую связь этих действий с нарушением прав гражданского населения РА на жизнь, собственность и других жизненно важных права мирных жителей РА. Дело в том, что именно за такими действиями следуют их дальнейшие преступные, в том числе террористические действия против гражданского населения и военнослужащих, которые защищают права на жизнь, безопасность и другие жизненно важные права как раз этого населения.
При этом в основу заявления от 18 октября были положены факты, которые были собраны аппаратом омбудсмена в результате ежедневного мониторинга последних месяцев, а также проверки поступивших сообщений», – отметил омбудсмен.
По словам Татояна, если омбудсмен выступает с каким-либо публичным заявлением, значит, для этого у него есть достоверные доказательства – не одно, а, как минимум, несколько. Он потребовал от этих должностных лиц министерства не допускать впредь подобных «недальновидных формулировок при реагировании на заявления омбудсмена РА».
«Используя опровержение Минобороны от 19 октября в свою пользу, местные и зарубежные азербайджанские источники заявили, что Минобороны РА официально подтверждает, что доклады или утверждения омбудсмена Армении о правах жителей приграничных общин Республики Армения являются ложными. И, обращаясь в различные инстанции, они потребовали, чтобы доклады и заявления омбудсмена РА более не рассматривались в качестве обоснования.
Получается, что Защитник прав человека РА вынужден публично объяснить должностным лицам административного аппарата министерства обороны Армении, что его доклады и заявления составляются и публикуются по особым принципам, с учетом возможностей защиты прав человека в международных инстанциях, что каждое слово Защитника прав человека имеет вес, что все это призвано защищать именно права военнослужащих, оказать содействие ВС и стране.
Поэтому следует иметь в виду, что доклады и заявления омбудсмена делаются, даже если они могут вызвать политическое недовольство, но зато они становятся ценным источником для защиты прав граждан РА, используясь в международных инстанциях – таких, как Международный суд ООН, Европейский суд по правам человека и т. д.», – подчеркнул омбудсмен.
«Наконец, на протяжении всего послевоенного периода Минобороны Армении хотя бы могло хоть как-то поддержать предложение омбудсмена РА о создании зоны безопасности вокруг границ РА с Азербайджаном, которое получает большее распространение на международной арене. Ведь это для защиты жизни и других прав гражданского населения и военнослужащих РА от азербайджанских преступных действий.
Защитник прав человека РА своей общественной и непубличной деятельностью всегда оказывал содействие ВС, он будет действовать по тому же принципу и дальше. Ни разу не было допущено, чтобы была брошена тень на роль одной из высших ценностей нашей государственности, Вооруженных Сил. На протяжении всей деятельности обеспечивалась партнерская работа, по принципу «не навреди», то же самое ожидается в ответ.
Данным заявлением публикую лишь несколько достоверных доказательств – в виде короткого видео. Приведенные доказательства подтверждают незаконные (unlawful) вторжения азербайджанцев на суверенную территорию Республики Армения, в Гегаркуникскую область, а также укрепительные работы их военнослужащих в непосредственной близости от сел Гегаркуникской области», – указал Татоян.