Հայաստանի 2022 թվականի պաշտպանական ոլորտի ծախսերը 2021-ի համեմատ կավելանան 11 տոկոսով՝ կազմելով 345 մլրդ դրամ (մոտ 720 մլն դոլար)։ Այդ մասին Ազգային ժողովում, ներկայացնելով 2022-ի պետական բյուջեի նախագիծը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ «Հայաստանը տարածքներ նվաճելու մտադրություն չունի», իսկ ԶՈւ զարգացումն ագրեսիայից պաշտպանվելու համար է։
Նա ասել է, որ ՀՀ-ն գնալու է պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծման ճանապարհով, ինչպես նաև հզորացնելու է սահմանապահ ծառայությունը։ Նա նշել է, որ դա արվելու է քայլ առ քայլ՝ մեծացնելով զինվորական ծառայության գրավչությունը։
«Խնդիր ենք դրել ամեն տարվա հետ սահմանների պահպանության գործառույթն ավելի ու ավելի շատ իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով, հեռանկարում նպատակ ունենալով սահմաններին միայն սահմանապահ զորքերի ծառայություն իրականացնելու տեսլականը»,-ասել է նա։
Փաշինյանը նաև կարևորել է ՀՀ տարածքից, մասնավորապես, Սոթք-Խոզնավար հատվածից ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների դուրսբերումը։ Նա նշել է, որ դա, ինչպես նաև սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը թույլ կտան սահմանների պաշտպանությունն առավելապես վերապահել սահմանապահ զորքերին։
2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է երեք առաջնահերթություննեերի վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում և բարելավում, ենթակառուցվածնքերի զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում։

Armenia's defense spending in 2022 will increase by 11% year-on-year to reach AMD 345 billion (around $720 million), Prime Minister Nikol Pashinyan said Monday, October 25.
Introducing the state budget for 2022 to lawmakers in the National Assembly, Pashinyan said "Armenia does not intend to conquer territories", maintaining that he is building up the army to protect the country against aggression.
The PM said Armenia will be establishing a professional army, as well as strengthening the border guard service. He noted that the plans will be implemented step by step, also increasing the attractiveness of military service.
Pashinyan also stressed the importance of the withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the territory of Armenia, which he said, alongside the demarcation and delimitation of the border, will allow the protection of the borders to be mostly reserved for the border troops.