Հայաստանի 2022 թվականի պաշտպանական ոլորտի ծախսերը 2021-ի համեմատ կավելանան 11 տոկոսով՝ կազմելով 345 մլրդ դրամ (մոտ 720 մլն դոլար)։ Այդ մասին Ազգային ժողովում, ներկայացնելով 2022-ի պետական բյուջեի նախագիծը, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ «Հայաստանը տարածքներ նվաճելու մտադրություն չունի», իսկ ԶՈւ զարգացումն ագրեսիայից պաշտպանվելու համար է։
Նա ասել է, որ ՀՀ-ն գնալու է պրոֆեսիոնալ բանակի ստեղծման ճանապարհով, ինչպես նաև հզորացնելու է սահմանապահ ծառայությունը։ Նա նշել է, որ դա արվելու է քայլ առ քայլ՝ մեծացնելով զինվորական ծառայության գրավչությունը։
«Խնդիր ենք դրել ամեն տարվա հետ սահմանների պահպանության գործառույթն ավելի ու ավելի շատ իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով, հեռանկարում նպատակ ունենալով սահմաններին միայն սահմանապահ զորքերի ծառայություն իրականացնելու տեսլականը»,-ասել է նա։
Փաշինյանը նաև կարևորել է ՀՀ տարածքից, մասնավորապես, Սոթք-Խոզնավար հատվածից ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների դուրսբերումը։ Նա նշել է, որ դա, ինչպես նաև սահմանի սահմանազատումն ու սահմանագծումը թույլ կտան սահմանների պաշտպանությունն առավելապես վերապահել սահմանապահ զորքերին։
2022 թվականի պետական բյուջեն հիմնված է երեք առաջնահերթություննեերի վրա՝ անվտանգության համակարգի բարեփոխում և բարելավում, ենթակառուցվածնքերի զարգացում, կրթության և գիտության արդիականացում։

Правительство Армении в 2022 году намерено увеличить на 11% оборонный бюджет, который составит 345 млрд драмов ($720 млн). Об этом в парламенте в ходе обсуждения проекта бюджета на 2022 год заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Оборонный бюджет на 2022 год на 11% больше, чем в 2021 году, составив более 345 млрд драмов. Мы намерены создать в Армении профессиональную армию, но сделаем это плавными, продуманными шагами», – отметил он.
По словам Пашиняна, в новых условиях безопасности защита границ страны остается главным приоритетом.
«Мы поставили задачу с каждым годом все больше выполнять функцию охраны границы через пограничные войска с перспективой в конечном итоге осуществлять охрану границы только через пограничные войска. Вывод ВС Азербайджана с территории Армении, начало делимитации и демаркации границ создадут благоприятные условия для решения этой проблемы», – заявил он.
Глава правительства также добавил, что республика развивает свои ВС не для осуществления агрессии, а для защиты от агрессии. «Армения не намерена завоевывать территории», – подчеркнул он.
Государственный бюджет на 2022 год основан на трех приоритетах: реформа системы безопасности, развитие инфраструктуры, модернизация образования и науки.