ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն աշխատանքային այց է կատարել Սաուդյան Արաբիա։ Այս իրադարձությունը միանշանակ շրջադարձային է Հայաստանի միջազգային հարաբերություններում, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 26-ն առանձնահատուկ էջ կդառնա հայ-արաբական և մասնավորապես Հայաստանի Հանրապետություն- Սաուդյան Արաբիա հարաբերությունների պատմության մեջ:
Հայաստանի անկախությունից ի վեր ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններումՀայաստանից որևէ պաշտոնյա երբևէ չէր այցելել այդ երկիր։
Հայաստանի նախագահը պատմական քայլ է արել՝ առաջին անգամ այցելելով արաբական և իսլամական աշխարհում բացառիկ դեր և նշանակություն ունեցող այդ պետություն:
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում Սարգսյանին դիմավորել են պետական ամենաբարձր մակարդակով՝ ի դեմս Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի պետնախարար Ադել ալ-Ջուբեյրի/Adel al-Jubeir/, իսկ պաշտոնական արարողակարգի համաձայն՝ օդանավակայանում բարձրացվել էր Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը:

Armenian President Armen Sarkissian paid a working visit to Saudi Arabia on Tuesday, October 26, in what his office described as a "turning point" in Armenia's international relations. Sarkissian himself said on social media the trip was "unprecedented".
"October 26, 2021 will mark the special page in the history of Armenian-Arab relations, particularly those between the Republic of Armenia and Saudi Arabia," the President's staff said in a statement.
"In the absence of diplomatic relations between Armenia and Saudi Arabia since Armenia's independence, when no official from Armenia had ever visited that country, the President of Armenia took a historic step, visiting for the first time a country with a unique role and significance in the Arab and Islamic world."
At the airport of the capital of Saudi Arabia, Sarkissian was greeted by the Minister of State for Foreign Affairs of Saudi Arabia Adel al-Jubeir. According to the official protocol, the state flag of the Republic of Armenia was hoisted at the airport.
There is no official diplomatic relations between Armenia and Saudi Arabia, although the relationship between the two countries has witnessed significant warming since the 2010s.