27 Հոկտեմբեր 2021 - 07:26 AMT
Ադրբեջանցիները չեն ուզել փոխանակել Շուշիում մնացած Գառզուի, Ժանսեմի, Սարյանի գործերն իրենց նկարիչների կտավների հետ
Ադրբեջանցիները չեն ցանկացել փոխանակել Շուշիում մնացած հայազգի հայտնի նկարիչներ Գառզուի, Ժանսեմի, Սարյանի գործերն իրենց նկարիչների կտավների հետ։ Այդ մասին տեղեկացրել է Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, գրում է «Առավոտը»։
Ղարախանյանը նշել է, որ Արցախում ադրբեջանցի նկարիչների 40 գործ կա, և իրենք ռուս խաղաղապահների միջոցով առաջարկել են այդ գործերը փոխանակել հայկական մշակութային ժառանգության հետ, սակայն դրական պատասխան չեն ստացել։
Նախարարը հիշեցրել է, որ 2020թ. պատերազմի արդյունքում բացի հազարավոր մարդկային զոհերը, տարածքային կորուստները՝ մենք ունեցանք նաև պատմամշակութային ժառանգության կորուստներ:
«Բազմաթիվ՝ ավելի քան 1500 եկեղեցիներ, վանքեր, ամրոցներ, խաչքարեր, թանգարաններ, արգելոցներ և այլ պատմամշակութային օջախներ անցել են ադրբեջանական վերահսկողության տակ: Այսօր այդ 1500-ից 90-ն արդեն ֆիզիկապես ոչնչացվել են կամ նրանցից ի սպառ ջնջվել է հայկական հետքը»,-ասել է նախարարը:
Նա, սակայն, նշել է, որ մինչ պատերազմը բոլոր հուշարձանները անձնագրայնացվել են, այսինքն՝ կազմվել է նրանցից յուրաքանչյուրի մասին առկա տեղեկությունների ամբողջությունը, լուսանկարվել բոլոր մանրամասներով, և այդ ամենը պահպանվել է թվային տարբերակով: Այդ թվային արխիվը պատերազմի ընթացքում արագ տարհանվել է և տեղափոխվել Հայաստան: Այժմ Արցախի «Պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը կայք է ստեղծում, որում կլինեն Արցախի բոլոր հուշարձանների մասին տեղեկություններ:

После первой Арцахской войны 90-х годов под контролем Армении находится 4 десятка азербайджанских картин, которые армянская сторона готова обменять. Об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Лусине Караханян, пишет Aravot.am.
Министр отметила, что азербайджанской стороне, которая 30 лет не интересовалась этими картинами, было предложено обменять их на оставшиеся в Шуши армянские культурные ценности – произведения Жана Гарзу, Жана Жансема, Мартироса Сарьяна и других, однако в Баку не согласились.
Министр напомнила, что в результате войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года, помимо тысяч человеческих жертв и территориальных потерь, армянская сторона также потеряла историческое и культурное наследие.
«Более 1500 церквей, монастырей, замков, хачкаров, музеев, заповедников и других исторических и культурных центров перешли под контроль Азербайджана. Сегодня 90 из этих 1500 уже физически уничтожены или с них полностью стерт армянский след», – сказала министр.
«Это парадоксально, их не интересуют свои ценности, но они привыкли грабить других. Я не могу подробно сказать, что это за работы, я знаю, что это азербайджанские картины. Мы предложили этот вариант в рамках сотрудничества с российскими миротворцами сразу после войны, но эти люди невежественные, это нация, которая не ценит культуру, а ворует культуру. Мы находимся в такой сложной ситуации. В российском миротворческом контингенте есть культурно-просветительские кадры, и мы с ними работали», – сказала она.