ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որը նորանկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին այցով գտնվում է Սաուդյան Արաբիայում, այդ երկրի թագաժառանգ, փոխվարչապետ, պաշտպանության նախարար Մուհամեդ բին Սալմանի հետ ներկա է եղել «Ապագա ներդրումային նախաձեռնություն» (Future Investment Initiative) 5-րդ համաժողովի բացմանը։
Համաժողովին մասնակցել են բազմաթիվ երկրների ղեկավարներ, կառավարությունների անդամներ, հայտնի անդրազգային և համաշխարհային խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ ու գործարարներ:
Հայաստանի անկախությունից ի վեր ՀՀ և Սաուդյան Արաբիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պայմաններում Հայաստանից որևէ պաշտոնյա երբևէ չէր այցելել այդ երկիր։ Հայաստանի նախագահը պատմական քայլ է արել՝ առաջին անգամ այցելելով արաբական և իսլամական աշխարհում բացառիկ դեր և նշանակություն ունեցող այդ պետություն:
Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաքի օդանավակայանում Սարգսյանին դիմավորել են պետական ամենաբարձր մակարդակով՝ ի դեմս Սաուդյան Արաբիայի արտաքին գործերի պետնախարար Ադել ալ-Ջուբեյրի, իսկ պաշտոնական արարողակարգի համաձայն՝ օդանավակայանում բարձրացվել էր Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշը:

Armenian President Armen Sarkissian and Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman met in Riyadh on Wednesday, October 27 and spoke about teh need to develop relations, the President's office said reveals.
Sarkissian is visiting Saudi Arabia as "one of the pivotal countries of the Arab-Islamic world" – the first such trip in the history of independent Armenia.
The Armenian President attended the 5th Conference of the Future Investment Initiative, as did heads of many states, members of governments, heads of well-known transnational and global companies, as well as businessmen.
During the conference, Sarkissian and bin Salman talked about the need to develop relations between the two countries and their future. It was noted that the rich historical ties between the two peoples are a good basis for building future interstate relations.