Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն Ադրբեջանում հայտարարել է, որ Անկարան պատրաստ է կարգավորել հարաբերությունները Երևանի հետ, եթե վերջինս լուծի իր խնդիրները Բաքվի հետ։
«Ամուր խաղաղության կառուցման համար պայմաններն այժմ բարենպաստ են, ինչպես երբեք։ Այդ հարցում Հայաստանը պետք է Ադրբեջանի հետ խնդիրները կարգավորելու անկեղծ կամք դրսևորի։ Եթե նա անի դա, ոչ մի խոչընդոտ չի լինի Թուրքիայի և ՀՀ հարաբերությունների կարգավորման համար»,-ասել է Էրդողանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա նշել է, որ Թուրքիայի մասնակցությամբ իրականացվող ենթակառուցվածքային նախագծերը շահավետ տնտեսական և առևտրային հարաբերություններ կստեղծեն տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար։
«Ադրբեջանի բոլոր հարևանները, այդ թվում Իրանը, Վրաստանը և Հայաստանը, կշահեն դրանից»,-ասել է Էրդողանը։
Հոկտեմբերի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օկուպացված Վարանդայում (Ֆիզուլի) մասնակցել են նորակառույց միջազգային օդանավակայանի բացմանը։

Для Турции не останется препятствий для нормализации отношений с Арменией, если она решит свои проблемы с Азербайджаном. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, находящийся с визитом в Азербайджане.
«Условия для построения прочного мира сейчас благоприятны, как никогда. В этом вопросе Армении необходимо продемонстрировать искреннюю волю к урегулированию проблем с Азербайджаном. Если она это сделает, не будет никаких препятствий для нормализации отношений Турции с Арменией», – сказал Эрдоган, пишет ТАСС.
Он отметил, что инфраструктурные проекты, которые реализуются при участии Турции на территории Нагорного Карабаха, «авто- и железнодорожные магистрали создадут выгодные экономические и торговые возможности для всех стран региона». «Все соседи Азербайджана, включая Иран, Грузию и Армению, выиграют от этого», – отметил турецкий лидер.
Ранее Эрдоган и президент Азербайджана Ильхам Алиев открыли в оккупированной Варанде в Карабахе Физулинский международный аэропорт. Также они приняли участие в церемонии начала строительства автодороги Ахмедбейли – Горадиз – Миндживан – Агбенд и закладке фундамента «умного агропарка» в Зангилане, который будет создан при поддержке Турции.