Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը փաստերով վերլուծություն է հրապարակել Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական (unlawful) տեղակայումներից և անօրինական ամրացման աշխատանքներից մեկի վերաբերյալ: Նա նաև տեսանյութ է հրապարակել ֆեսյբուքյան իր էջում։
Նշվում է, որ նրանց հանցավոր արարքների ու ներկայության պատճառով ՀՀ գործարար ընկերությունը չի կարողանում օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ու Կադաստրի կոմիտեի սեփականության վկայականով իրեն օրինական հատկացված 200 հա տարածքից, որից 75-ի վրա կառուցել է երկու հողմակներ, ապօրինաբար (unlawfully) զրկվել է գործարարությամբ զբաղվելու իրավունքից, իսկ կրած վնասը, իր հաշվարկով, 5 միլիոն դոլար է:
«Ավելին, ադրբեջանական անօրինական տեղակայումների պատճառով քաղաքացիական բնակչությունը հայտնվել է ադրբեջանական զինված ծառայողների թիրախում. վտանգված է պարբերական գնդակոծություններով խաթարված է մարդկանց խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը, ոտնահարված է կյանքի իրավունքը, մարդիկ զրկված են սեփականության իրավունքից ու գյուղատնտեսությամբ ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից»,-ասվում է գրառման մեջ։
Այդ փաստերն ուղարկվելու են միջազգային համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀԿ-ներին՝ իրենց աշխատանքում օգտագործելու նպատակով:

Human Rights Defender Arman Tatoyan has published footage about the unlawful deployment of the Azerbaijani Armed Forces in the immediate vicinity of Armenian villages, as well as their unlawful fortification works.
Due to the "criminal actions and presence" of the Azeri forces, Tatoyan said, an Armenian business is not able to use the 200 hectares of land it has legally obtained, and where two windmills have been built. The damage is estimated at $5 million, he added.
"Moreover, due to the unlawful deployment of Azerbaijan, the civilian population has become a target for the Azeri armed forces. The peaceful life and security of the people are endangered by regular shooting, their right to life is violated, people are deprived of their property rights and the opportunity to earn a living by engaging in agriculture," Tatoyan said in a statement on Wednesday, October 27.
"These facts will be sent to the relevant international agencies, as well as to Armenian state bodies and NGOs for use in their work."