ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, գործադիրի նիստում ներկայացնելով կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված իրավիճակը, հայտարարել է, որ կորոնավիրուսով հիվանդներին սպասարկում է 27 բուժկենտրոն, 3050 մահճակալ զբաղված է։
Նա հայտնել է, որ հոսպիտալացվածների թվում 122 հղի կա, որոնցից 53-ի մոտ թոքաբորբ է ախտորոշվել։ Նախարարը նշել է, որ «դելտա» շտամն ավելի ագրեսիվ ընթացք է ունենում նաև հղիների մոտ։
«Ծանր վիճակում է 1088 հիվանդ, ծայրահեղ ծանր՝ 307-ը, թոքային օդափոխության սարքերին միացված է 152 քաղաքացի»,-ասել է Ավանեսյանը։
Նախարարը կրկին կարևորել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները՝ նշելով, որ այն երկրներում, որտեղ պատվաստումների ցուցանիշը 70%-ից բարձր է, հոսպիտալացման ու մահացության ցուցանիշներն ավելի նվազ են աճում։
Նա նշել է, որ պոլիկլինիկաներում հերթապահություն է սահմանված նաև հանգստյան օրերին և շաբաթ ու կիրակի ևս կարելի է պատվաստվել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, լարված գնահատելով համաճարակային վիճակը, հայտարարել է՝ չի բացառում, որ բաց տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր դառնա։

Minister of Health Anahit Avanesyan has revealed that 3050 beds in 27 medical centers across Armenia are taken by patients with coronavirus.
Avanesyan told a Cabinet meeting on Thursday, October 28 that 122 pregnant women, including 53 diagnosed with double pneumonia, are among those receiving inpatient treatments in medical facilities in the country.
"1088 patients are in serious condition, 307 in critical, while 152 patients are placed on ventilators," Avanesyan said, stressing the importance of vaccinations.
The Health Minister reminded that policlinics work on weekends as well to inoculate the population non-stop.
Also Thursday, Prime Minister Nikol Pashinyan said Armenia could make wearing masks in open areas mandatory again.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 2307 to reach 302,450 on October 28. So far, 264,678 people have recovered, 6189 have died from the coronavirus in the country, while 1280 others carrying the virus have died from other causes.