ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, գործադիրի նիստում ներկայացնելով կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված իրավիճակը, հայտարարել է, որ կորոնավիրուսով հիվանդներին սպասարկում է 27 բուժկենտրոն, 3050 մահճակալ զբաղված է։
Նա հայտնել է, որ հոսպիտալացվածների թվում 122 հղի կա, որոնցից 53-ի մոտ թոքաբորբ է ախտորոշվել։ Նախարարը նշել է, որ «դելտա» շտամն ավելի ագրեսիվ ընթացք է ունենում նաև հղիների մոտ։
«Ծանր վիճակում է 1088 հիվանդ, ծայրահեղ ծանր՝ 307-ը, թոքային օդափոխության սարքերին միացված է 152 քաղաքացի»,-ասել է Ավանեսյանը։
Նախարարը կրկին կարևորել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները՝ նշելով, որ այն երկրներում, որտեղ պատվաստումների ցուցանիշը 70%-ից բարձր է, հոսպիտալացման ու մահացության ցուցանիշներն ավելի նվազ են աճում։
Նա նշել է, որ պոլիկլինիկաներում հերթապահություն է սահմանված նաև հանգստյան օրերին և շաբաթ ու կիրակի ևս կարելի է պատվաստվել։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, լարված գնահատելով համաճարակային վիճակը, հայտարարել է՝ չի բացառում, որ բաց տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր դառնա։

28 Октябрь 2021 - 09:52 AMT
В Армении из-за коронавируса госпитализированы 122 беременных, у 53 из них диагностирована пневмония и они получают кислород. Об этом заявила 28 октября министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
Министр отметила, что дельта-штамм по тяжести течения болезни, заразности и возрастному цензу заболевших ставит министерство во все более тяжелое положение. Она подчеркнула, что дельта-штамм достаточно агрессивно протекает у беременных женщин.
Она сообщила, что 27 медицинских центров обслуживают пациентов с коронавирусом, на данный момент заняты 3050 коек.
1088 граждан из числа больных находятся в тяжелом состоянии, 307 – в крайне тяжелом, 152 человека присоединены к аппаратам ИВЛ.
В Армении 28 октября, по состоянию на 11:00, выявлено 2307 новых случаев заражения коронавирусом. Таким образом, число случаев заболевания в стране достигло 302 450, а число активных кейсов возросло до 30 303. Общее число выздоровевших составляет 264 678. Всего летальных исходов 6189 – от коронавируса, еще 1280 – от других заболеваний.