Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, կառավարության նիստում անդրադառնալով պատվաստումների անհրաժեշտությանը, նշել է, որ կորոնավիրուսով թթվածնային կախվածությամբ 1500 ծայրահեղ ծանր և ծանր հիվանդից միայն 5-ն է պատվաստված։
Նա ասել է նաև, որ կորոնավիրուսով վարակված 30,433 քաղաքացուց պատվաստված է 1702-ը, իսկ հոսպիտալացված ավելի քան 3000 -ից՝ ընդամենը 96-ը։
Նախարարը կարևորել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները՝ նշելով, որ այն երկրներում, որտեղ դրանց ցուցանիշը 70%-ից բարձր է, հոսպիտալացման ու մահացության ցուցանիշներն ավելի նվազ են աճում։
Նա նշել է, որ պոլիկլինիկաներում հերթապահություն է սահմանված նաև հանգստյան օրերին և շաբաթ ու կիրակի ևս կարելի է պատվաստվել։

Minister of Health Anahit Avanesyan has revealed that only 5 out of 1500 oxygen-dependent Covid-19 patients – all of them in serious or critical condition – have been vaccinated.
Avanesyan noted that He said that out of 30,433 people infected with the coronavirus in Armenia, 1,702 have been vaccinated, and out of more than 3,000 hospitalized – only 96.
The Health Minister reminded that policlinics work on weekends as well to inoculate the population non-stop. Also Thursday, Prime Minister Nikol Pashinyan said Armenia could make wearing masks in open areas mandatory again.
Avanesyan said earlier that 122 pregnant women, including 53 diagnosed with double pneumonia, are among those receiving inpatient treatments in medical facilities in the country.