«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 50,000 դոլար դրամաշնորհ է հատկացրել Սուրբ Ղազարում Մխիթարյան միաբանության գրադարանին՝ ի հիշատակ «Ավրորայի» համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանի, որը կյանքից հեռացավ 2021 թվականին:
Ամերիկահայ ականավոր մարդասեր, գիտնական, գրող, մանկավարժ և մենթոր Վարդան Գրեգորյանը մի քանի տասնամյակ բացառիկ գործունեություն ծավալեց՝ հատելով գիտական և բարեգործական սահմանները: Գրադարաններն, ըստ Վարդան Գրեգորյանի, մարդկության ամբարված գիտելիքի տաճարներ են, և այս դրամաշնորհը հարգանքի տուրք է նրա թողած բացառիկ ժառանգությանը:
«Մենք ուրախ ենք Վարդան Գրեգորյանի հիշատակը նման իմաստալից կերպով հարգելու հնարավորության համար: Տարիներ շարունակ Վարդանը կենսական դերակատարում է ունեցել տարբեր նախագծերում և կազմակերպություններում, բայց «Ավրորան» միշտ յուրահատուկ է եղել նրա համար: Այսօր մենք շարունակում ենք մեր աշխատանքը նրա անունից՝ պահպանելով հայկական ժառանգությունը և առաջ մղելով մարդասիրական ջանքերը»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Վարդանը կրթության և լուսավորության ջերմեռանդ ջատագով էր ու նա ուրախ կլիներ «Ավրորայի» որոշման համար՝ աջակցելու այս նշանավոր գրադարանին: Նրա համար գրքերը «հույսի կայաններ» էին, իսկ այս նվերն ուղղված է նրան, որպեսզի վստահ լինենք, որ Սուրբ Ղազար կղզում պահվող հայկական մշակույթին և ժառանգությանը նվիրված հնագույն արձանագրությունները դարեր շարունակ կլինեն հույսի կայաններ հայերի համար»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
«Միաբանության համար պատիվ է ընդունել այս առատաձեռն նվերն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից, որն իր ջանքերն է ուղղում մարդասիրական հրատապ խնդիրների հաղթահարմանը և երկրորդ հնարավորություն տալիս ամենակարիքավորներին»,- ասել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը:
Սուրբ Ղազարի Մխիթարյան միաբանության գրադարանում տարբեր լեզուներով ավելի քան 150,000 հատոր է պահվում, այդ թվում՝ ձեռագրեր, հնագույն գրքեր, պատմական և գիտական աշխատություններ: Միաբանության հիմնադիր աբբահայր Մխիթարը և նրա գործընկերները միշտ իրենց առաքելությունն են համարել գրքերի հրատարակությունը, հավաքագրումն ու պահպանումը՝ հատկապես հայկական: Սուրբ Ղազարում՝ Մխիթարյան միաբանության ընդարձակ մատենադարանում, պատմական եզակի նմուշներ են պահվում, իսկ միաբանությունը շարունակում է մնալ հայագիտության առաջավոր կենտրոններից մեկը:
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումները տեղի ունեցան Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում 2021 թ. հոկտեմբերի 8-10-ը:

The Aurora Humanitarian Initiative has allocated $50,000 to support the library of the Mekhitarist Congregation of San Lazzaro in memory of Aurora Co-Founder and member of the Aurora Prize Selection Committee Vartan Gregorian, who passed away in 2021. The grant was announced during the 2021 Aurora Prize events in Venice.
Gregorian was an outstanding Armenian American humanitarian, scholar, author, educator and mentor, and had built a remarkable career that spanned several decades and crossed the lines of academia and philanthropy. He saw libraries as temples of humanity’s accumulated knowledge, and this grant honors his outstanding legacy.
“We are very glad for the opportunity to honor Vartan Gregorian’s memory in such a meaningful way. Over the years, Vartan played a vital role in many projects and organizations, but Aurora was always special to him. Today, we continue our work in his name, preserving Armenian heritage while advancing humanitarian efforts,” said Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
The library of the Mekhitarist Congregation on the San Lazzaro Island contains more than 150,000 volumes in different languages, including manuscripts, ancient books and historical and scientific works. Abbot Mekhitar, the founder of the congregation, and his companions have always seen their mission in publishing, collecting and preserving books, especially Armenian ones. These days, the extensive repository of the Mekhitarist Congregation of the San Lazzaro carries one-of-a-kind historical artifacts, and the monastery remains one of the leading centers for Armenian studies.
The 2021 Aurora Prize events took place in Venice, Italy, on October 8-10, 2021. During the weekend, guests and participants, including members of the Aurora Prize Selection Committee, Aurora Humanitarians, and other representatives of Aurora’s community, had a chance to explore the rich Armenian legacy of this location. The events in Venice marked the first time the Aurora Prize Ceremony was organized in Europe.