«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 50,000 դոլար դրամաշնորհ է հատկացրել Սուրբ Ղազարում Մխիթարյան միաբանության գրադարանին՝ ի հիշատակ «Ավրորայի» համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանի, որը կյանքից հեռացավ 2021 թվականին:
Ամերիկահայ ականավոր մարդասեր, գիտնական, գրող, մանկավարժ և մենթոր Վարդան Գրեգորյանը մի քանի տասնամյակ բացառիկ գործունեություն ծավալեց՝ հատելով գիտական և բարեգործական սահմանները: Գրադարաններն, ըստ Վարդան Գրեգորյանի, մարդկության ամբարված գիտելիքի տաճարներ են, և այս դրամաշնորհը հարգանքի տուրք է նրա թողած բացառիկ ժառանգությանը:
«Մենք ուրախ ենք Վարդան Գրեգորյանի հիշատակը նման իմաստալից կերպով հարգելու հնարավորության համար: Տարիներ շարունակ Վարդանը կենսական դերակատարում է ունեցել տարբեր նախագծերում և կազմակերպություններում, բայց «Ավրորան» միշտ յուրահատուկ է եղել նրա համար: Այսօր մենք շարունակում ենք մեր աշխատանքը նրա անունից՝ պահպանելով հայկական ժառանգությունը և առաջ մղելով մարդասիրական ջանքերը»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
«Վարդանը կրթության և լուսավորության ջերմեռանդ ջատագով էր ու նա ուրախ կլիներ «Ավրորայի» որոշման համար՝ աջակցելու այս նշանավոր գրադարանին: Նրա համար գրքերը «հույսի կայաններ» էին, իսկ այս նվերն ուղղված է նրան, որպեսզի վստահ լինենք, որ Սուրբ Ղազար կղզում պահվող հայկական մշակույթին և ժառանգությանը նվիրված հնագույն արձանագրությունները դարեր շարունակ կլինեն հույսի կայաններ հայերի համար»,- նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
«Միաբանության համար պատիվ է ընդունել այս առատաձեռն նվերն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից, որն իր ջանքերն է ուղղում մարդասիրական հրատապ խնդիրների հաղթահարմանը և երկրորդ հնարավորություն տալիս ամենակարիքավորներին»,- ասել է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանության քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու թեմի առաջնորդ Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը:
Սուրբ Ղազարի Մխիթարյան միաբանության գրադարանում տարբեր լեզուներով ավելի քան 150,000 հատոր է պահվում, այդ թվում՝ ձեռագրեր, հնագույն գրքեր, պատմական և գիտական աշխատություններ: Միաբանության հիմնադիր աբբահայր Մխիթարը և նրա գործընկերները միշտ իրենց առաքելությունն են համարել գրքերի հրատարակությունը, հավաքագրումն ու պահպանումը՝ հատկապես հայկական: Սուրբ Ղազարում՝ Մխիթարյան միաբանության ընդարձակ մատենադարանում, պատմական եզակի նմուշներ են պահվում, իսկ միաբանությունը շարունակում է մնալ հայագիտության առաջավոր կենտրոններից մեկը:
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի միջոցառումները տեղի ունեցան Իտալիայի Վենետիկ քաղաքում 2021 թ. հոկտեմբերի 8-10-ը:

28 Октябрь 2021 - 11:02 AMT
Гуманитарная инициатива «Аврора» выделила $50,000 на поддержку библиотеки Конгрегации Мхитаристов острова Святого Лазаря в память о соучредителе «Авроры» и члене Отборочной комиссии премии «Аврора» Вартане Грегоряне, который, к сожалению, скончался в 2021 году. О гранте было объявлено во время мероприятий премии «Аврора» – 2021 в Венеции, сообщает пресс-служба гуманитарной инициативы.
Вартан Грегорян был выдающимся армяно-американским гуманитарным деятелем, ученым, писателем, просветителем и наставником и сумел построить выдающуюся карьеру, которая продолжалась несколько десятилетий и вышла далеко за пределы академической и благотворительной области. Вартан Грегорян считал библиотеки храмами накопленных человечеством знаний, и этот грант воздает должное его выдающемуся наследию.
«Мы очень рады возможности почтить память Вартана Грегоряна таким ощутимым образом. На протяжении многих лет Вартан играл важную роль во многих проектах и организациях, но «Аврора» всегда была для него особенной. Сегодня мы продолжаем нашу работу от его имени, сохраняя армянское наследие и способствуя развитию гуманитарной сферы», – сказал Рубен Варданян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора».
Библиотека конгрегации мхитаристов на острове Святого Лазаря содержит более 150,000 томов на разных языках, включая рукописи, древние книги, исторические и научные труды. Аббат Мхитар, основатель конгрегации, и его сподвижники всегда видели свою миссию в издании, сборе и сохранении книг, особенно армянских. В наши дни в обширном фонде Конгрегации Мхитаристов острова Святого Лазаря хранятся уникальные исторические артефакты, а монастырь остается одним из ведущих центров арменоведения.
«Вартан был страстным поборником образования и просвещения и был бы в восторге от решения «Авроры» поддержать эту замечательную библиотеку. Он называл книги «станциями надежды», и этот дар поможет нам сделать так, чтобы исторические записи, посвященные армянской культуре и наследию и хранящиеся в безопасности на острове Святого Лазаря, оставались станциями надежды для армян на века вперед», – отметил Нубар Афеян, соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора».
«Для Конгрегации большая честь получить этот щедрый дар от Гуманитарной инициативы «Аврора», известной тем, что она занимается решением неотложных гуманитарных проблем и предоставляет шанс на новую жизнь тем, кто больше всего в нем нуждается. Вартан Грегорян был поистине выдающимся педагогом, и его наследие будут помнить вечно. Мы очень благодарны за этот грант и с нетерпением ждем возможности использовать его с пользой для удовлетворения многочисленных нужд нашей библиотеки во имя Вартана», – заявил Его Преосвященство, архиепископ Левон Зекян, папский делегат Конгрегации Мхитаристов и прелат Армянской католической церкви в Турции.
Мероприятия премии «Аврора» – 2021 прошли в Венеции, Италия, 8–10 октября 2021 года. Гости и участники, включая членов Отборочной комиссии премии «Аврора», героев «Авроры» и других представителей сообщества «Авроры, имели возможность познакомиться с богатым армянским наследием этого уголка Венеции. Мероприятия в Венеции стали первым случаем проведения церемонии вручения премии «Аврора» в Европе.