29 Հոկտեմբեր 2021 - 06:39 AMT
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար ամենաօպտիմալ ձևը եռակողմ աշխատանքային խումբն է՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ: Այդ մասին նա ասել է՝ ճեպազրույցում մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը Վարանդայում՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» մեկնարկի մասին:
Զախարովան նշել է, որ բոլոր երեք կողմը բարձր են գնահատում աշխատանքային խմբի գործունեությունը։
Նա հավելել է, որ Մոսկվան ճիշտ է համարում հավատարիմ մնալն այն հայտարարություններին և քայլերին, որոնք նպաստում են Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործմանը։
Նա նշել է, որ 2021-ի հունվարի 11-ին ստեղծված և Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող աշխատանաքային խումբն արդեն 8 նիստ է անցկացրել և բոլոր կողմերը բարձր են գնահատում խմբի գործունեությունը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Իլհամ Ալիևը համատեղ այցելել էին Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած Վարանդա՝ մասնակցելու միջազգային օդանավակայանի բացմանը։ Նրանք նաև մասնակցել էին ճանապարհի կառուցման հիմնարկեքին, որտեղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ դրանով սկիզբ է դրվում «Զանգեզուրի միջանցքի» մեկնարկին։

Самый оптимальный формат переговоров по разблокировке транспортных коммуникаций в Закавказье – трехсторонняя рабочая группа при сопредседательстве вице-премьеров России, Армении и Азербайджана. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарована еженедельном брифинге, комментируя позицию Москвы относительно разногласий между Ереваном и Баку по поводу так называемого «Зангезурского коридора», о котором ранее в оккупированной карабахской Варанде заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Захарова напомнила, что уже состоялось восемь заседаний в этом формате, и все стороны высоко оценили деятельность рабочей группы.
«Мы считаем правильным придерживаться заявлений и шагов, которые способствуют реализации трехсторонних договоренностей по разблокированию всех экономических и транспортных связей в Закавказье», – отметила она.
11 января 2021 года после переговоров лидеров Армении, России и Азербайджана – Никола Пашиняна, Владимира Путина и Ильхама Алиева, было объявлено о создании рабочей группы под руководством вице-премьеров трех стран. Деятельность трехсторонней рабочей группы была приостановлена в мае 2021 года, когда азербайджанская сторона спровоцировала ряд инцидентов на границе с Арменией. Недавно деятельность была возобновлена.