29 Հոկտեմբեր 2021 - 06:39 AMT
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար ամենաօպտիմալ ձևը եռակողմ աշխատանքային խումբն է՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի փոխվարչապետերի համատեղ նախագահությամբ: Այդ մասին նա ասել է՝ ճեպազրույցում մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը Վարանդայում՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» մեկնարկի մասին:
Զախարովան նշել է, որ բոլոր երեք կողմը բարձր են գնահատում աշխատանքային խմբի գործունեությունը։
Նա հավելել է, որ Մոսկվան ճիշտ է համարում հավատարիմ մնալն այն հայտարարություններին և քայլերին, որոնք նպաստում են Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործմանը։
Նա նշել է, որ 2021-ի հունվարի 11-ին ստեղծված և Ադրբեջանի, Հայաստանի, Ռուսաստանի փոխվարչապետերի համանախագահությամբ գործող աշխատանաքային խումբն արդեն 8 նիստ է անցկացրել և բոլոր կողմերը բարձր են գնահատում խմբի գործունեությունը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը և Իլհամ Ալիևը համատեղ այցելել էին Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած Վարանդա՝ մասնակցելու միջազգային օդանավակայանի բացմանը։ Նրանք նաև մասնակցել էին ճանապարհի կառուցման հիմնարկեքին, որտեղ Էրդողանը հայտարարել էր, որ դրանով սկիզբ է դրվում «Զանգեզուրի միջանցքի» մեկնարկին։

The most optimal format for negotiations on unblocking transport communications in South Caucasus is the trilateral working group co-chaired by the Deputy Prime Ministers of Russia, Armenia and Azerbaijan, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, told a briefing Thursday, October 28.
Zakharova made the remarks in response to a question about disagreements between Armenia and Azerbaijan concerning the so-called "Zangezur Corridor".
Zakharova reminded that eight meetings of the Deputy Prime Ministers have already taken place in the trilateral format, and that all parties highly appreciate the activity of the working group.
"We think the correct thing to do is to adhere to statements and steps that contribute to the implementation of trilateral agreements on unblocking all economic and transport links in the Transcaucasus," the diplomat said.