Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի գծով համազեկուցողներ Կիմմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա) և Բորիանա Աբերգը (Շվեդիա) նոյեմբերի 3-5-ը կլինեն Հայաստանում, հայտնում է ԵԽԽՎ մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ Հայաստանում կայանալիք քննարկումների կենտրոնում կլինեն ընտրական համակարգի բարեփոխումները, սահմանադրական ինստիտուտների փոխհարաբերությունները, դատական համակարգի անկախությունը, լրատվամիջոցների հետ կապված իրավիճակը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և դրա հետևանքները Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության վրա։
ԵԽԽՎ համազեկուցողները հանդիպումներ կունենան Հայաստանի իշխանությունների, խորհրդարանական հանձնաժողովների, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության և Ազգային ժողովի խմբակցությունների ղեկավարների հետ։
Հանդիպումներ կլինեն նաև դատական իշխանության, դիվանագիտական կորպուսի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։

Kimmo Kiljunen (Finland) and Boriana Åberg (Sweden), co-rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) for the monitoring of obligations and commitments by Armenia, will make a fact-finding visit to the country from November 3 to 5, PACE said in a statement on Friday, October 29.
Discussions will mainly focus on the electoral reform, the relationships between constitutional institutions, the independence of the judiciary, the media situation, as well as the Nagorno-Karabakh conflict and its consequences on the functioning of democratic institutions in Armenia.
In Yerevan, Kiljunen and Åberg will have high-level meetings with representatives of the Armenian authorities, parliamentary committees, the Armenian delegation to PACE and the leaders of political groups in the National Assembly.
The co-rapporteurs are also due to meet representatives of the judicial authorities, independent administrative institutions, the diplomatic community and civil society.