Առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների արդյունավետությանը, գրել է, որ պատվաստվածները 11.3 անգամ ավելի քիչ են մահանում կովիդից:
Նա նշել է, որ ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնը (CDC) հրապարակել է կովիդի դեմ պատվաստված քաղաքացիների հիվանդացության և մահացության տվյալները տարբեր տարիքային խմբերի համար:
«Ըստ այդ տվյալների, ամբողջությամբ պատվաստված քաղաքացիները, ի տարբերություն չպատվաստվածների`
• 6.1 անգամ ավելի քիչ են վարակվում կովիդով,
• 11.3 անգամ ավելի քիչ են մահանում կովիդից»,-ասվում է գրառման մեջ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020-ի սեպտեմբերի 11-ի թիվ 23-Ն հրամանում կատարված փոփոխության համաձայն՝ կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով, նոյեմբերի 1-ից դիմակի կրումը պարտադիր է նաև բնակության վայրի բնակելի տարածքից դուրս գտնվելիս հանրային բաց տարածքներում: Նախատեսված են որոշ բացառություններ։

Бывший министр здравоохранения Армении Арсен Торосян, комментируя эффективность вакцин против коронавируса на своей странице в Facebook, написал, что вакцинированные люди умирают от коронавируса в 11.3 раза реже.
Он отметил, что Центры по контролю и профилактике заболеваний США (CDC) опубликовали данные о заболеваемости и смертности вакцинированных граждан для разных возрастных групп.
«Согласно этим данным, полностью вакцинированные граждане, в отличие от непривитых:
– в 6.1 раза реже заражаются коронавирусом,
– умирают от коронавируса в 11.3 раза меньше», – говорится в сообщении.
В Армении с 1 ноября ношение масок обязательно и на открытом воздухе. Решение обусловлено эпидемиологической ситуацией в стране из-за увеличения числа случаев заражения коронавирусом.