Գյումրի համայնքի նորընտիր ավագանին՝ 24 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ քաղաքապետ է ընտրել «Բալասանյան» դաշինքի կողմից առաջադրված Վարդգես Սամսոնյանին։
Նրա թեկնածությանը դեմ էին քվեարկել «Զարթոնք», «Հայաստանի Հանրապետական» և «Ապրելու երկիր» խմբակցությունները, գրում է Panorama.am-ը։
Առաջադրված էր միայն Սամսոնյանի թեկնածությունը։
Հոկտեմբերի 17-ին Գյումրիում կայացել էր համամասնական ընտրակարգով ավագանու ընտրություններ։ Գյումրու ավագանու ընտրությունների վերջնական արդյունքների համաձայն՝ ավագանիում ներկայացված կլինի 5 քաղաքական ուժ. առավելագույն թվով մանդատներ ունի «Բալասանյան դաշինք» կուսակցությունը՝ 14 մանդատ, այնուհետև՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ 11 մանդատ, «Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցություն՝ 4 մանդատ, Հանրապետական կուսակցություն` 2 մանդատ, «Ապրելու երկիր» կուսակցություն` 2 մանդատ:

Новоизбранный Совет старейшин второго по величине города Армении – Гюмри (Ширакская область) соотношением голосов 24 «за» и 8 «против» избрал мэром города выдвинутого фракцией «Блок Баласанян» Вардгеса Самсоняна.
Остальные фракции Совета старейшин Гюмри отказались от выдвижения кандидатов на этот пост. «Против» кандидатуры Вардгеса Самсоняна проголосовали фракции партий «Зартонк», РПА, «Страна жизни», пишет Panorama.am.
17 октября в Гюмри прошли выборы в Совет старейшин. Согласно окончательным итогам голосования, в Совете старейшин второго по величине города Армении будут представлены 5 политических сил: партия «Блок Баласанян» – 14 мандатов, партия «Гражданский договор» – 11 мандатов, национально-христианская партия «Зартонк» («Пробуждение») – 4 мандата, Республиканская партия Армении – 2 мандата, партия «Страна жизни» – 2 мандата.