ԱԺ անվտանգության և պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարել է, որ սահմանները երկարել են և բանակը միայնակ չի կարող և ծառայություն իրականացնել, և ինժեներական աշխատանքներ կատարել։
«Կարծում եմ, որ հասարակության ինչ-որ շերտեր, օրինակ, ուսանողներ և այլոք, որ ասում են՝ մենք բանակի կողքին ենք, լավ կլինի, որ դա լինի առարկայական՝ վերցնենք գործիքերը ու գնանք, մասնակցենք որոշակի ինժեներական աշխատանքների, որպեսզի մեր զինծառայողները կարողանան կենտրոնանալ իրենց առջև դրված մարտական խնդիրների կատարման վրա», – ասել է նա, հայտնում է «Ա1»-ը։
Քոչարյանը հավելել է, որ Պաշտպանության հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի անդամներով վերջերս եղել են սահմանի արևելյան հատվածում։
«Սահմանների երկարությունը փոխվել է, բովանդակությունն է փոխվել»,-ասել է նա։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Արամ Հակոբյանը հայտարարել է, որ մինչև նոյեմբերի վերջ ԱԱԾ-ն կավարտի ՀՀ բոլոր սահմաններում տնակների տեղադրման գործընթացը։ Այս պահին, նրա խոսքով, սահմանապահները 99 տոկոսով ապահովված են տնակներով։ Դրանցից վերջինն անցյալ շաբաթ տեղադրվել է Սյունիքի մարզում, Որոտանի ճանապարհի վրա։ Ներկա պահին, Արամ Հակոբյանի տվյալներով, սահմանապահները վրանում են բնակվում միայն մեկ վայրում, որը մինչև նոյեմբերի վերջը կփոխարինվի տնակով։

Chairman of the Armenian parliament's Standing Committee on Security and Defense, lawmaker from the ruling Civil Contract party Andranik Kocharyan has urged the public to help the army in engineering work along the border.
"I think that some sections of the society, such as students and others, who say that they are standing by the army… could take up tools and take part in some engineering work so that our servicemen can focus on performing their tasks," Kocharyan said, according A1+.
The MP added that the members of the working group of the Defense Committee recently visited the eastern part of the border.
Armenia's borders with Azerbaijan are longer than they used to be, following the 44-day war unleashed by the latter against Artsakh (Nagorno-Karabakh) in fall 2020. Since then, there is virtually no border between Armenia and Artsakh. except for a corridor provided by Azerbaijan under the terms of the ceasefire statement.