ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ` քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։
Միրզոյանը վերահաստատել է Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աշխատանքները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և մանդատի ներքո՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար, տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Երկուստեք կարևորվել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրումը: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անվերապահ հայրենադարձման, ինչպես նաև Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական կրոնական ու պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:
Կողմերն անդրադարձել են նաև 2020թ. նոյեմբերի 10-ի ու 2021թ. հունվարի 11-ի հայտարարությունների կյանքի կոչման ընթացքին և դրանցով ստանձնած հանձնառությունների իրականացմանը։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել հայ-ռուսական երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությանը, միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգին վերաբերող հարցերին:
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ տարածած մամուլի հաղորդագրության, քննարկման առարկա է եղել նաև ականապատ տարածքների քարտեզների տրամադրման հարցը։ Նշվում է, որ նախարարներն անդրադարձել են հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության վերացման, Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ու տնտեսական բոլոր կապերի ապաշրջափակման, տարածաշրջանային համագործակցության համար բարենպաստ մթնոլորտի ստեղծման հարցերին։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության, կարևորվել է նաև ՀՀ և Ադրբեջանի միջև սահմանային միջադեպերի քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորումը։

1 ноября министр иностранных дел Республики Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Главы МИД Армении и России обсудили широкий круг вопросов нагорно-карабахского конфликта. Мирзоян подтвердил готовность Армении продолжить работу в рамках и под мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ для достижения долгосрочного и всеобъемлющего мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта на основе известных принципов и элементов.
Обе стороны отметили важность решения гуманитарных проблем, возникших в результате 44-дневной войны. Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость безоговорочного возвращения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также сохранения армянского религиозного и историко-культурного наследия на территориях Арцаха, перешедших под контроль Азербайджана.
«Особое внимание уделили продвижению в решении насущных гуманитарных проблем, прежде всего возвращению удерживаемых лиц, передаче карт минных полей и сохранению культурно-религиозного наследия. «Сверили часы» по вопросам снятия напряженности на армяно-азербайджанской границе, разблокирования на Южном Кавказе всех транспортных и экономических связей, создания благоприятной атмосферы для регионального сотрудничества. Акцентировали важность продолжения усилий, направленных на политико-дипломатическое урегулирование пограничных инцидентов между Арменией и Азербайджаном», – говорится в сообщении пресс-службы МИД РФ.
Стороны также коснулись процесса реализации заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года и выполнения вытекающих из этих заявлений обязательств с учетом приближающейся годовщины ноябрьского трехстороннего документа о полном прекращении огня и всех военных действий в зоне нагорно-карабахского конфликта..
Собеседники коснулись армяно-российского двустороннего и многостороннего сотрудничества, вопросов международной и региональной повестки дня. Констатировано поступательное развитие союзнического взаимодействия.