Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 3-ին հանդիպել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ: ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ 44-օրյա պատերազմի ավարտի առաջին տարելիցին նաև այս ընթացքում կատարված աշխատանքը վերլուծելը և իրադրությունը գնահատելը կարևոր է:
«Կարևոր է արձանագրել, որ այս ընթացքում Արցախի կառավարությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ, հաջողվել է Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնման ուղղությամբ շատ կոնկրետ աշխատանքներ իրականացնել: Իհարկե, մենք չենք համարում, թե այն, ինչ արված է, գոհացուցիչ է, և մենք, բնականաբար, պետք է շարունակենք աշխատանքն այդ ուղղությամբ՝ զուտ աջակցության ծրագրերը, ինչպես բազմիցս խոսել ենք, փոխարինելով զարգացման ծրագրերով»,- նշել է Փաշինյանը:
Ըստ նրա՝ կարևոր է նաև, որ քննարկումներ լինեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հետագա տեսլականի վերաբերյալ:
«Մենք կարևոր ենք համարում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային լիարժեք գործընթացը վերականգնվի, որտեղ, ինչպես նաև համանախագահներն են ընդգծել մի քանի անգամ, հայտնի սկզբունքների հիման վրա, այդ թվում՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի տեղի ունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը՝ վերջնական և համապարփակ և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտումը»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ այդ բոլոր հարցերն օրակարգում են, և այսօր էլ այդ թեմաներով առավել մանրամասն քննարկումներ կունենան:
Իր հերթին Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ մեկ տարվա ընթացքում Արցախի քաղաքական լուծման ճանապարհից չեն շեղվել, և Արցախի ինքնորոշման իրավունքը՝ որպես գլխավոր քաղաքական լուծման ուղղություն շարունակում են պահպանել, «և միջազգային խաղացողները, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը շարունակում է որպես միջնորդ լինել, և օրակարգում Ղարաբաղյան խնդրի լուծման առումով հիմքում դրված է նաև ազգերի ինքնորոշման իրավունքը»:
«Արդեն լայնածավալ աշխատանքների արդյունքում առաջին պտուղներն ենք քաղում, և ընդամենը օրերի ընթացքում՝ մինչև տարեվերջ, առնվազն 300 բնակարան միայն Ստեփանակերտ քաղաքում կհանձնենք շահագործման: Նորակառույց բնակարանների մասին է խոսքը: Իհարկե, մի մասը մինչ պատերազմը սկսված շինարարությունն է, բայց մեզ հաջողվել է, դրանից բացի, հազարավոր բնակարանների հիմքեր դնել այսօր, և մինչև եկող տարվա վերջ առնվազն 2500-3000 բնակարան ավարտած կլինենք: Առաջին հերթին՝ Հայաստանի կառավարության կողմից Արցախին տրամադրվող գումարների շրջանակում – իհարկե, գումարները ոչ միայն շինարարության համար են տրվում, այլև Արցախի բնականոն կյանքը, սոցիալական ծրագրերն իրականացնելու համար – և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից հանգանակած գումարներով՝ տարբեր ծրագրերի, բնակարանաշինության և ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ: Այսինքն՝ առաջին 300 ընտանիքը մինչև այս տարեվերջ, մինչև Նոր տարի, կունենա իր օջախը, և դա ամենակարևորն է Արցախի ժողովրդագրական խնդիրը լուծելու առումով»,- նշել է նա:
Հարությունյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել, որ Հայաստանի՝ 2022-ի պետբյուջեում արտացոլվել է բավական մեծ գումար, որը թույլ է տալու Արցախի կողմից վերականգնվող տնտեսության հաշվին մուտքագրված գումարներով ևս միասին լուծել բոլոր խնդիրները:
«Կարճ ժամանակահատվածում՝ 2-3 տարվա ընթացքում, համոզված եմ, ամբողջությամբ կլուծենք բնակարանային և անհրաժեշտ մնացած ենթակառուցվածքային և սոցիալական խնդիրները:
Ուզում եմ նշել, որ բավական ակտիվ համագործակցում են Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության տարբեր կառույցները, օպերատիվ արձագանքում են մեր բոլոր հարցերին: Բարձրացված ցանկացած խնդիր՝ սոցիալական, ենթակառուցվածքային, թե այլ, լուծում է ստանում, և այսօր այն բնական կյանքը, որ Արցախում կա, հիմնականում պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության կողմից գումարների հատկացմամբ և այն ուշադրությամբ, ամենօրյա աշխատանքով, որը տեղի է ունենում»,- եզրափակել է Հարությունյանը:

3 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с президентом Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Араиком Арутюняном. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
«Исполнился год с окончания 44-дневной войны. Конечно, за все это время работа никогда не прекращалась, и по случаю юбилея я думаю, что можно проанализировать работу, которую мы проделали за этот период, и оценить ситуацию. И сегодня, на нашей встречи мы обсудим эти вопросы.
Нужно признать, что за этот период правительству Арцаха совместно с правительством Республики Армения удалось провести конкретную работу по восстановлению нормальной жизни в Арцахе. Конечно, то, что сделано, мы не считаем удовлетворительным, мы должны продолжать работать в этом направлении, программы содействия, как мы уже не раз говорили, заменять программами развития», – отметил Пашинян.
«Конечно, важно, чтобы мы на рабочем уровне обсудили наше видение урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Считаем необходимым возобновить полноценный переговорный процесс в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе общеизвестных принципов, включая право наций на самоопределение и определение статуса Карабаха», – добавил премьер.
Араик Арутюнян поблагодарил за встречу и выступил с ответной речью.
«Прошел год, и что нам удалось сделать? Во-первых, мы не отклонились от пути политического решения вопроса Арцаха, мы продолжаем отстаивать право нации на самоопределение. И международные игроки, в том числе Минская группа ОБСЕ, продолжают оставаться посредниками в повестке решения карабахской проблемы, сохраняя принцип права наций на самоопределение.
Во-вторых, хочу отметить, что в результате масштабной работы мы уже пожинаем первые плоды, всего за несколько дней, до конца года, только в Степанакерте мы введем в эксплуатацию не менее 300 квартир. Речь идет о новостройках. Конечно, отчасти это строительство, которое началось еще до войны, но и сегодня нам удалось заложить фундамент тысяч квартир, а к концу следующего года мы сдадим не менее 2,5-3 000 квартир. В первую очередь, в рамках сумм, предоставляемых Арцаху правительством Армении и средств, собранных Всеармянским фондом «Айастан». Конечно, суммы выделяются не только для строительства, но и для восстановления нормальной жизни Арцаха, на социальные программы. Словом, первые 300 семей до конца этого года, до Нового года уже получат свои дома, что очень важно с точки зрения решения демографической проблемы в Арцахе», – заявил Арутюнян.
Он поблагодарил Пашиняна за то, что в госбюджете Армении на 2022 год выделена большая сумма, что позволит решить все проблемы.
«В короткие сроки, за 2-3 года, мы полностью решим жилищные, инфраструктурные и социальные проблемы.
Хочу отметить, что различные структуры Республики Армения и Республики Арцах достаточно активно взаимодействуют, оперативно реагируют на все наши вопросы. Любой поднятый вопрос, будь то социальный, инфраструктурный или иной, сразу же решается. Сегодняшняя жизнь Арцаха, в основном, обусловлена средствами, выделенными правительством Армении, вниманием и повседневной работой», – добавил президент НКР.
Ранее сообщалось, что решением правительства Армении Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) будет предоставлено 13.5 млрд драмов (более $28 млн). В рамках программы 1.3 млрд драмов будут предоставлены безвозмездно и направлены на финансирование электроснабжения, газоснабжения и услуг связи населению Арцаха.