Քրեակատարողական հիմնարկներում գրանցվել է կորոնավիրուսից մահվան առաջին դեպքը, Ազգային ժողովում հայտնել է արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը։
«Ես պիտի ցավով հայտնեմ, որ մենք այսօր ունենք առաջին մահը քրեակատարողական հիմնարկում՝ Сovid-ով պայմանավորված։ Այնտեղ ճշտումներ են անում, բայց ինձ նախնական տեղեկացցին, որ առերևույթ Covid-ով է պայմանավորված մահը։ Մենք հիմա հրատապ միջոցներ ենք քննարկում՝ ինչպես սահամափակենք գոնե ժամանակավոր որոշակի շարժը, որպեսզի ապահովենք մեր քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվողների առողջությունն այս ծանր համաճարակային պայմաններում»,- նշել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ ապագայում էլ մտածում են, թե ինչպիսի համակարգային մոտեցումներով նաև 2022-ին այս խնդիրը պետք է կարգավորվի։
«Մինչև այսօր պաշտպանված են եղել փակ հաստատությունները, որովհետև այնտեղ ռեժիմն ավելի օգտակար է եղել համավարակի դեմ, բայց հիմա վիրուսի ավելի ագրեսիվ լինելու պարագայում նույնիսկ փակ հաստատություններն ունեն դժվարություններ»,- ասել է նա։
Ընդհանուր առմամբ, հանրապետությունում նոյեմբերի 3-ի դրությամբ կորոնավիրուսից մահվան 6491 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1312։

An inmate has died from Covid-19 in Armenia for the first time since the outbreak of the virus almost two years ago, Justice Minister Karen Andreasyan said in parliament on Thursday, November
"I have to say with regret that today we have the first death in a penitentiary due to Сovid. The matter is being clarified now, but I was informed that the death was due to Covid," Andreasyan said.
"We are now discussing urgent measures to at least temporarily restrict certain movements to ensure the health of those being held in our prisons in these difficult epidemic conditions."
According to the Justice Minister, the authorities are also considering systemic approaches that should be used in 2022 to tackle the problem.
The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 2045 to reach 312,674 on November 3. So far, 273,608 people have recovered, 6491 have died from the coronavirus in the country, while 1312 others carrying the virus have died from other causes.