Քրեակատարողական հիմնարկներում գրանցվել է կորոնավիրուսից մահվան առաջին դեպքը, Ազգային ժողովում հայտնել է արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը։
«Ես պիտի ցավով հայտնեմ, որ մենք այսօր ունենք առաջին մահը քրեակատարողական հիմնարկում՝ Сovid-ով պայմանավորված։ Այնտեղ ճշտումներ են անում, բայց ինձ նախնական տեղեկացցին, որ առերևույթ Covid-ով է պայմանավորված մահը։ Մենք հիմա հրատապ միջոցներ ենք քննարկում՝ ինչպես սահամափակենք գոնե ժամանակավոր որոշակի շարժը, որպեսզի ապահովենք մեր քրեակատարողական հիմնարկներում գտնվողների առողջությունն այս ծանր համաճարակային պայմաններում»,- նշել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ ապագայում էլ մտածում են, թե ինչպիսի համակարգային մոտեցումներով նաև 2022-ին այս խնդիրը պետք է կարգավորվի։
«Մինչև այսօր պաշտպանված են եղել փակ հաստատությունները, որովհետև այնտեղ ռեժիմն ավելի օգտակար է եղել համավարակի դեմ, բայց հիմա վիրուսի ավելի ագրեսիվ լինելու պարագայում նույնիսկ փակ հաստատություններն ունեն դժվարություններ»,- ասել է նա։
Ընդհանուր առմամբ, հանրապետությունում նոյեմբերի 3-ի դրությամբ կորոնավիրուսից մահվան 6491 դեպք կա, այլ պատճառով՝ 1312։

В уголовно-исполнительном учреждении в Армении зарегистрирован первый случай смерти от коронавируса. Об этом заявил 3 ноября в парламенте министр юстиции Армении Карен Андреасян.
«К сожалению, должен сообщить, что сегодня у нас есть первый случай смерти из-за коронавируса в уголовно-исполнительном учреждении. Проводятся уточнения, есть некоторые медицинские вопросы, но по предварительной информации, что смерть обусловлена коронавирусом», – сказал министр, пишет Aysor.am.
Он отметил, что сейчас обсуждаются срочные меры, чтобы хотя бы временно ограничить движение для защиты здоровья находящихся в УИУ людей в тяжелых эпидемиологических условиях.
«Мы думаем также над тем, какие системные подходы применить для урегулирования этой проблемы в 2022 году. До сих пор наши закрытые учреждения были более защищенными, поскольку режим в УИУ был более благоприятным для предотвращения распространения коронавируса. Но сейчас, когда вирус стал более агрессивным, мы сталкиваемся с трудностями даже в закрытых учреждениях», – подчеркнул Андреасян.