Առաջիկայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ Հայաստան-Ադրբեջան արտաքին գործերի նախարարների միջև կլինեն նոր հանդիպումներ և պայմաններ կստեղծվեն ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի լիարժեք վերսկսման համար: Այդ մասին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2022-ի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը` պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանի հարցին, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքի ակտիվացման ուղղությամբ ինչ քայլեր են ձեռնարկվել և ինչ արդյունքներ կան:
«Կարծում եմ` ամենամեծ արդյունքը սեպտեմբերի 23-ին և 24-ին Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությամբ ՀՀ արտգործնախարար-ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ առանձին հանդիպումն էր, որին հետևեց նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մասնակցությամբ և միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: Համանախագահները հանդիպումից հետո հանդես եկան հայտարարությամբ, որտեղ կրկին վերահաստատեցին, որ իրենք գործում են իրենց մանդատի շրջանակում, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն է: Կարծում եմ, այս փուլում դա շատ կարևոր արձանագրում է»,- ասել է Գևորգյանը, հայտնում է «Արմենպրեսը»:
Գևորգյանի խոսքով՝ հայկական կողմը շարունակելու է ջանալ այս ուղղությամբ:
«Կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներում կլինեն նոր հանդիպումներ և պայմաններ կստեղծվեն խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկման համար»,- նշել է նա:

4 Ноябрь 2021 - 09:48 AMT
В ближайшее время состоятся встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана Арарата Мирзояна и Джейхуна Байрамова при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, будут созданы условия для полного возобновления мирного процесса по Нагорному Карабаху. Об этом заместитель министра иностранных дел РА Ваге Геворгян сообщил при обсуждении проекта бюджета на 2022 год на совместном заседании постоянных комиссий Национальное собрание РА, отвечая на вопрос депутата от фракции «Айастан» Анны Григорян, какие шаги были предприняты для активизации работы сопредседателей Минской группы ОБСЕ, и каковы результаты.
«Думаю, самым большим результатом стала личная встреча министра иностранных дел Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ 23-24 сентября в Нью-Йорке, за которой последовала встреча министров иностранных дел Азербайджана и Армении при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ. По итогам встречи сопредседатели выступили с заявлением, в котором подтвердили свою приверженность урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Я считаю, что на данном этапе это очень важное достижение», – отметил Геворгян, пишет «Арменпресс».
По его словам, армянская сторона продолжит усилия в этом направлении.
«Думаю, что в ближайшее время состоятся и новые встречи. Будут созданы условия для полного возобновления мирного процесса», – сказал Ваге Геворгян.