Կառավարությունը նոյեմբերի 4-ի նիստում հավանություն է տվել որոշմանը, որն ընդունելու դեպքում, ՀՀ սահմանն ապօրինի հատած անձը 24 ժամվա ընթացքում ապաստան ստանալու իրավունք կունենա։
Խոսքը «Փախստականների և ապաստանի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի լիարժեք իրացումն ապահովելու համապատասխան որոշման մասին է։
Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է սահմանել, որ oտարերկրյա քաղաքացին կամ քաղաքացիություն չունեցող անձը, որն ապօրինի հատել է ՀՀ պետական սահմանը, կամ որի նկատմամբ քրհետապնդում է իրականացվում ՀՀ տարածքում, կամ որը ենթակա է հանձնման օտարերկրյա պետությանը, քրհետապնդում հարուցելու, ազատությունից զրկելու կամ նրա ազատությունն այլ կերպ սահմանափակելու պահից սկսած՝ անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում ունի ապաստան ստանալու կամ փախստականի կարգավիճակ ձեռք բերելու իրավունքի մասին գրավոր ծանուցագրով պարզաբանում ստանալու իրավունք։
Այդ իրավունքի մասին ծանուցման պահից վերոնշյալ անձը 15 օրվա ընթացքում ապաստան ստանալու կամ փախստականի կարգավիճակ ձեռք բերելու համար դիմում ներկայացնելու իրավունք:
Ոստիկանության ծառայողն ապահովում է նրա իրավունքի իրացումը՝ ՀՀ ապաստան ստանալու մասին նրա դիմումն ուղարկելով լիազոր մարմին:

The government on Thursday, November 4 approved a decision, which, if OKed by the parliament too, would allow persons, who have illegally crossed the Armenian border, the right to seek asylum within 24 hours.
Accordingly, it is proposed to establish that a foreign citizen or stateless person who has illegally crossed the state border of Armenia, or who is being persecuted in the territory of the Republic of Armenia, or who is subject to extradition to a foreign country, has the right to receive clarification by written notice about his right to obtain asylum or refugee status within 24 hours.
Said person has the right to submit an application for asylum or refugee status within 15 days from the moment of notification of that right. A police officer, meanwhile, ensures the realization of their right by sending their application for asylum to the authorized body.