Կառավարությունը նոյեմբերի 4-ի նիստում հավանություն է տվել որոշմանը, որն ընդունելու դեպքում, ՀՀ սահմանն ապօրինի հատած անձը 24 ժամվա ընթացքում ապաստան ստանալու իրավունք կունենա։
Խոսքը «Փախստականների և ապաստանի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի լիարժեք իրացումն ապահովելու համապատասխան որոշման մասին է։
Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է սահմանել, որ oտարերկրյա քաղաքացին կամ քաղաքացիություն չունեցող անձը, որն ապօրինի հատել է ՀՀ պետական սահմանը, կամ որի նկատմամբ քրհետապնդում է իրականացվում ՀՀ տարածքում, կամ որը ենթակա է հանձնման օտարերկրյա պետությանը, քրհետապնդում հարուցելու, ազատությունից զրկելու կամ նրա ազատությունն այլ կերպ սահմանափակելու պահից սկսած՝ անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան 24 ժամվա ընթացքում ունի ապաստան ստանալու կամ փախստականի կարգավիճակ ձեռք բերելու իրավունքի մասին գրավոր ծանուցագրով պարզաբանում ստանալու իրավունք։
Այդ իրավունքի մասին ծանուցման պահից վերոնշյալ անձը 15 օրվա ընթացքում ապաստան ստանալու կամ փախստականի կարգավիճակ ձեռք բերելու համար դիմում ներկայացնելու իրավունք:
Ոստիկանության ծառայողն ապահովում է նրա իրավունքի իրացումը՝ ՀՀ ապաստան ստանալու մասին նրա դիմումն ուղարկելով լիազոր մարմին:

5 Ноябрь 2021 - 08:22 AMT
Правительство Армении на заседании 4 ноября приняло решение об обеспечении полноценной реализации закона «О внесении дополнений и изменений в закон «О беженцах и убежище».
Предлагается установить, что иностранный гражданин или лицо без гражданства, незаконно пересекшее государственную границу РА, или в отношении которого осуществляется уголовное преследование на территории РА, или которое подлежит передаче иностранному государству, с момента возбуждения уголовного преследования, лишения свободы или иного ограничения его свободы, немедленно, но не позднее, чем в течение 24 часов имеет право на получение разъяснения по письменному уведомлению о праве на получение убежища или получение статуса беженца и право в течение 15 дней с момента уведомления об этом праве на получение убежища или подачу заявления на получение статуса беженца.
Служащий полиции обеспечивает реализацию его права, направляя в уполномоченный орган его заявление о получении убежища.