Ավստրալիայի հայ համայնքի ջանքերի շնորհիվ Սիդնեյի տեսանելի վայրերից հեռացվել են ադրբեջանական գովազդային վահանակները, որոնք կոչ անելով այցելել Շուշի, քողարկված կերպով նաև փառաբանում էին Ադրբեջանի ագրեսիան Արցախի դեմ։ Այդ մասին հրատապ հայտարարությամբ է հանդես եկել Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Գովազդը տեղադրած ընկերության տնօրենին հասցեագրված նամակում Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հեյգ Կայսերյանը նրա ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ ընկերության ակտիվներն օգտագործվել են «Ադրբեջանի բռնապետի կողմից իրականացված էթնիկ զտումների և մարդկայնության դեմ կատարված հանցագործությունների փառաբանման համար»։
Նամակում նշվել էր նաև, որ գովազդը նաև հոգեբանական տրավմա է հասցնում ավստրալահայ համայնքին և կոչված է չեզոքացնելու Ադրբեջանի սարսափելի ռազմական հանցագործություններն Արցախում։
Նամակում նշվել է նաև, որ թեև գովազդն իբր կոչ է անում ավստրալացիներին այցելել “էթնիկ զտման ենթարկված և օկուպացված Շուշի, այն պարունակում էր նաև մանուշակագույն թռչունի պատկերը, որը խորհրդանշում է Ադրբեջանի «հաղթանակի օրը» Արցախի Հանրապետության բնիկ հայերի հանդեպ”:

Billboard advertisements glorifying Azerbaijan’s military aggression on the indigenous Armenians of Artsakh (Nagorno-Karabakh) have been removed from prominent locations across Sydney in response to urgent representations made by the Armenian National Committee of Australia (ANC-AU).
oOH! Media removed the advertisements, which were masquerading as Azerbaijani tourism promotions urging Australians to travel to the Azerbaijani-occupied historical Armenian city of Shushi, from their billboards.
In the letter addressed to the company’s Chief Executive Officer, ANC-AU Executive Director Haig Kayserian brought urgent and immediate attention to the fact their company assets were being used to celebrate and glorify the recent ethnic cleansing and crimes against humanity committed by Azerbaijan’s dictator, Ilham Aliyev.
Targeted at and designed to inflict psychological harm against the Armenian-Australian community, the digital advertisements were part of an attempt to whitewash Azerbaijan's heinous war crimes during the 2020 Nagorno-Karabakh war and ongoing acts of cultural genocide.
While the advertisements ostensibly urge the Australian public to explore the currently occupied, and ethnically cleansed city of Shushi (Susa as referred to in the advert), they contained the state-sanctioned purple bird symbol, which celebrates Azerbaijan’s so-called “victory day” against the indigenous Armenians of the Republic of Artsakh.