Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օգնությունից զրկելու և պատերազմական հանցագործությունների հետաքննության հարցը քննարկվել է ԱՄՆ Սենատում: Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի ջանքերով ԱՄՆ Սենատում «ԱՄՆ ազգային պաշտպանական արտոնությունների ակտի» քննարկումների ընթացքում Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը և Ալեքս Պադիլան ներկայացրել են օրենսդրական փոփոխությունների 3 առաջարկ։
Դրանցից մեկով նախատեսվում է վերականգնել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հոդվածի (առավել հայտնի որպես «907-րդ բանաձև») պահանջների կատարումը, որը արգելանք է դնում Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության վրա, տեղեկացնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակը։
Մյուս երկու նախագծերն ուղղված են Պետդեպարտամենտին և Պաշտպանության դեպարտամենտին՝ պահանջելով տեղեկատվություն տրամադրել «Բայրակթար» անօդաչուներում ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ՝ այն համատեքստում, որ այդ տեխնոլոգիաների օգտագործումը երրորդ երկրի կողմից արդյո՞ք ամերիկյան օրենսդրության խախտում չէ։ Օրենսդրական փոփոխության երրորդ առաջարկով, որը ներկայացրել է սենատոր Ալեքս Պադիլան, Պետդեպարտամենտից և Պաշտպանության դեպարտամենտից պահանջվում է համատեղ զեկույց ներկայացնել՝ 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ներառյալ հարձակումների ժամանակ ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառումը, սպիտակ ֆոսֆորի, կասետային ռումբերի և այլ արգելված զինամթերքի օգտագործումը, ինչպես նաև օտարերկրյա վարձկանների ներգրավումը։
Օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկները Սենատի քվեարկությանը կարող են ներկայացվել արդեն հաջորդ շաբաթ։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակում է աշխատանքներն Ամերիկյան ռազմական օժանդակության բոլոր տեսակներից Ադրբեջանին զրկելու ուղղությամբ։
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը սեպտեմբերի վերջին կողմ էր քվեարկել այլ օրենսդրական նախաձեռնությունների, որոնք նույնպես ենթադրում են Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության արգելք։ 2021թ․ հուլիսին էլ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել էր իր իրավասության սահմաններում Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական և ռազմակրթական օժանդակության դադարեցման վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխություն։

Senate Foreign Relations Committee Chairman Robert Menendez (D-CA) on Thursday, November 4 introduced a powerful amendment that would end U.S. presidential waiver authority of Section 907 of the FREEDOM Support Act, an Armenian National Committee of America (ANCA) -backed measure that would effectively block U.S. military aid to Azerbaijan.
The amendment (#4177) is one of three amendments to the Senate version of the National Defense Authorization Act (NDAA) that deals with U.S. aid to Azerbaijan as well as Azerbaijani and Turkish war crimes committed against Artsakh and Armenia during the 2020 war. The amendment removes all references to presidential waiver authority of Section 907, a provision first put in place in 2001, and utilized by successive U.S. presidents – including President Biden, even in the wake of Azerbaijan’s 2020 brutal aggression against Artsakh in Armenia. Since 2016, the U.S. has provided over $120 million in U.S. military assistance to Azerbaijan, in the face of objections by Members of Congress and the ANCA, which has long raised alarms about the Aliyev regime’s belligerence in the region.
Senator Menendez also offered a second amendment (#4150) to the NDAA which calls for a joint State Department and Defense Department report on Turkey’s use of U.S. technology in its Bayrakdar drones, with a special focus on whether their sale to third countries, like Azerbaijan, violates U.S. export laws. The ANCA has identified a number of U.S. parts used in Bayrakdar drones that targeted Artsakh and Armenian civilians during the 2020 Artsakh war. In addition to the ANCA, Amendment #4150 also has the support of a coalition of ethnic, civic, and faith-based groups including the Hellenic American Leadership Council, American Friends of Kurdistan, the Hindu American Foundation, and the Middle East Forum.
A third amendment (#4251) introduced by California Senator Alex Padilla (D) calls for a joint State Department and Defense Department report, in response to Azerbaijani war crimes during the 2020 Artsakh war, including the use of U.S. technology during the attacks; the use of white phosphorous, cluster bombs, and other prohibited munitions; and the hiring of foreign mercenaries.
"We thank Senators Menendez and Padilla for their principled leadership in holding Azerbaijan and Turkey accountable," said ANCA Executive Director Aram Hamparian. "We are working – in Washington, DC and across each of our fifty states – to secure the adoption of their ANCA-backed amendments enforcing Section 907, investigating Azerbaijani war crimes, and demanding answers about the U.S. parts discovered in the Turkish drones deployed by Azerbaijan against Artsakh.”
Additional Armenian-related amendments to the NDAA may be introduced in the next several days. A Senate vote on the Menendez and Padilla amendments can come as early as next week.