Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը և ՄԹ Եվրոպական հարևանության և Ամերիկայի հարցերով նախարար Ուենդի Մորթնը քննարկել են Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ) փոխարինող ՀՀ-ՄԹ երկկողմ համաձայնագրի՝ մոտ ժամանակներում պաշտոնական ստորագրման հնարավորությանը՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ այդ փաստաթղթի վերջնականացման հետ կապված գործընթացը եզրափակիչ փուլում է։
Նախարարի խնդրանքով դեսպանը ներկայացրել է տարածաշրջանային զարգացումները՝ ներկայացնելով ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը, Ադրբեջանի կողմից շարունակվող ագրեսիվ գործողությունները Հայաստանի և ոտնձգությունները ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ, մարդասիրական և բարոյական բոլոր նորմերի խախտմամբ մինչ օրս Բաքվում գտնվող ռազմագերիների առկայությունը, տեղեկացնում է ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Անդրադարձ է կատարվել բանակցային գործընթացի վերսկսման անհրաժեշտությանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահության շրջանակներում։ Դեսպանը և նախարարը քննարկել են նաև մի շարք ոլորտներում երկկողմ օրակարգը հարստացնելուն ուղղված իրականացվելիք քայլերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նախ անդրադարձել են Գլազգոյում իր աշխատանքները շարունակող ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության 26-րդ համաժողովին (COP26)՝ գոհունակությամբ արձանագրելով Հայաստանի՝ նախագահի մակարդակով ներգրավվածությունը համաժողովի աշխատանքներին։
Դեսպանը և նախարարն ընդգծել են նշված կարևորագույն հարցի լուծման ուղղությամբ համախմբված մոտեցման անհրաժեշտությունը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կլիմայի փոփոխության խնդիրը սահմաններ չի ճանաչում և վերաբերում է առանց բացառության աշխարհի բոլոր երկրներին։

4 ноября посол Армении в Великобритании Варужан Нерсесян встретился с государственным министром по делам Европейского соседства и Америки МИД Соединенного Королевства Венди Мортон. Об этом сообщает посольство РА в Британии.
В ходе встречи стороны в первую очередь коснулись 26-й Конференции ООН по изменению климата (COP26), которая продолжает свою работу в Глазго, с удовлетворением отметив участие Армении на президентском уровне в ее работе. Собеседники подчеркнули необходимость единого подхода к решению этого важного вопроса с учетом того, что проблема изменения климата не знает границ и распространяется на все страны без исключения. В этом контексте стороны также обсудили перспективы реализации совместных программ в этой сфере.
Варужан Нерсесян и Венди Мортон коснулись возможности официального подписания в ближайшем будущем двустороннего соглашения между Арменией и Великобританией, которое должно прийти на смену Соглашения о всеобъемлющем расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Процесс доработки документа находится на завершающей стадии.
По просьбе министра, посол представил региональные события, представив ситуацию в зоне нагорно-карабахского конфликта, продолжающиеся агрессивные действия Азербайджана против Армении и посягательства на ее суверенную территорию, удержание армянских военнопленных с нарушением всех гуманитарных и моральных норм.
Была затронута необходимость возобновления переговорного процесса в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Посол и министр также обсудили шаги, которые необходимо предпринять для обогащения двусторонней повестки в ряде сфер.