ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հայտարարությունը, ասել է, որ ուժի կիրառումը չի կարող ղարաբաղյան հակամարտությունը հանել միջազգային օրակարգից, տեղեկացնում է NEWS.am-ը։
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հաջիևը նոյեմբերի 5-ին Ադրբեջանի «ԱԴԱ» համալսարանում ունեցած ելույթում նշել էր, թե «ղարաբաղյան հակամարտությունն այլևս ավարտված է և մնացել է անցյալում, և որ Ադրբեջանի համար Ղարաբաղը արդեն ոչ թե արտաքին քաղաքականության, այլ ներքին օրակարգի թեմա է»։
«Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորված չէ։ Ուժի կիրառումը ոչ միայն չի կարող լուծել, այլև չի կարող ղարաբաղյան հակամարտությունը հանել միջազգային օրակարգից։
Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է ղարաբաղյան խնդրի հանդեպ սկզբունքային դիրքորոշման մասին, որը համընկնում է միջազգային հանրության դիրքորոշման հետ. միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մանդատով, խաղաղ բանակցությունների միջոցով է հնարավոր հասնել ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ և երկարաժամկետ կարգավորման՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների և տարրերի, այդ թվում ժողովուրդների ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի հիման վրա»,- ընդգծել է Վահան Հունանյանը։

Применение силы не может вывести карабахский конфликт из международной повестки. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян, комментируя заявление помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева, пишет News.am.
Гаджиев 5 ноября на конференции в Азербайджанском университете «АДА» в своей речи отметил, что «нагорно-карабахский конфликт уже завершился и остался в прошлом, и что для Азербайджана Карабах уже является темой не внешней политики, а внутренней повестки».
«Нагорно-карабахский конфликт не урегулирован. Применение силы не только не может решить, но и не может вывести карабахский конфликт из международной повестки.
Армения неоднократно заявляла о своей принципиальной позиции по карабахской проблеме, которая совпадает с позицией международного сообщества: только под мандатом сопредседателей Минской группы ОБСЕ посредством мирных переговоров возможно достичь всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования нагорно-карабахского конфликта на основе известных сторонам принципов и элементов, в том числе неотъемлемого права народов на самоопределение», – подчеркнул Унанян.