Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 7-ին Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «Զանգեզուրյան միջանցքի» թեման փակված է եղել դեռևս 2020-ի նոյեմբերի 9-ին, երբ հայտարարությունը ստորագրվել է։
«Մյուս կողմից՝ պիտի արձանագրեմ, որ շատ բարձր եմ գնահատում ՌԴ դիրքորոշման հրապարակայնացումն այս հարցում, որովհետև, մեծ հաշվով, Ռուսաստանը երբեք էլ այլ դիրքորոշում չի ունեցել: Պիտի արձանագրենք, որ ՌԴ դիրքորոշումը պարզապես հրապարակայնացվել է, ավելի ճիշտ՝ ոչ թե ՌԴ դիրքորոշումը, այլև, այդ թվում, Ադրբեջանի դիրքորոշումը, որովհետև, ըստ էության, հստակ ասվում է, որ եռակողմ աշխատանքային խմբում կողմերը պայմանավորվել են այդ մասին:
Եվ կուզեի Ձեր ուշադրությունը հրավիրել նաև նախորդ օրը Թուրքիայից հնչած հայտարարությանը, որտեղ, ճիշտ է, նրանք օգտագործում են «միջանցք» արտահայտությունը, բայց ասում են, որ այդ «միջանցքը» պետք է լինի Հայաստանի վերահսկողության ներքո: Այսինքն՝ իրականում կարող ենք արձանագրել, որ անկախ բառամթերքի նախընտրություններից՝ մենք խոսում ենք տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման մասին, և պիտի ասեմ, որ ՀՀ-ն շահագրգռված է տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացմամբ, ես այդ մասին բազմիցս հրապարակային հայտարարել եմ։ Ադրբեջանն էլ է շահագրգռված, Ռուսաստանն էլ է շահագրգռված, Իրանն էլ է շահագրգռված, Թուրքիան էլ է շահագրգռված: Խնդիրը բանաձևերի վերաբերյալ ընկալումները մոտեցնելու և նույնականացնելու մասին է»,-ասել է նա:
Փաշինյանը հայտարարել է նաև, որ Ադրբեջանի հետ սահմանի դեմարկացիայի, դելիմիտացիայի գործընթացը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման գործընթացը հստակ տարանջատված են իրարից:
«Հրադադարի ռեժիմն ամեն օր խախտվում է հայ-ադրբեջանական սահմանին: Հետևաբար, շատ դժվար է պատկերացնել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթաց այն սահմանին, որտեղ ամեն օր կրակոցներ են տեղի ունենում»,-ասել է նա։
Խոսելով այն մասին, թե ինչ քարտեզների հիման վրա է իրականացվելու սահամանզատումն ու սահմանագծումը՝ վարչապետն ասել է, թե պետք է հասկանանք՝ քարտեզ ասելով ինչ նկատի ունենք։
«Քարտեզները վերատպություններ են: 1985 թվականի, 1980 թվականի 1975, 1973 թվականների քարտեզները հիմնականում վերատպություններ են, որովհետև քանի որ թղթային նյութ է, մաշվում է, ժամանակ առ ժամանակ վերատպվել են: Կարևոր են իրավական հիմքերը՝ ի՞նչ իրավական հիմքերի վրա է տեղի ունեցել սահմանազատում և սահմանագծում Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Ադրբեջանի միջև:
․․․Ընդհանուր առմամբ, մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ բոլոր քարտեզները, այսինքն՝ իրավական հիմքերն այն իրավական հիմքերն են, որոնք 1920-30-ական թվականներին համաձայնեցվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Այսինքն՝ մենք, ի վերջո, պետք է գնանք դրանց: Քարտեզները մեզ պետք են, այստեղ կա գործնական խնդիր, որ տեքստում նշված պայմանավորվածություններն արտացոլվեն քարտեզների վրա: Սա է աշխատանքը, որը պիտի արվի»,-ասել է Փաշինյանը։

No "corridor" through Armenia, which would connect Azerbaijan to the Nakhijevan Autonomous Republic, is being discussed, Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview with the Public Television on Sunday, November 7.
"That topic had been closed still since November 9, 2020, when the declaration was signed, and I have referred to this issue numerous times. On the other hand, I must say that I highly appreciate the publication of the position of the Russian Federation on this issue, because, by and large, the Russian Federation has never had a different stance. It should be noted that the position of the Russian Federation has simply been made public, or rather not the position of only the Russian Federation, but also the position of Azerbaijan, because, in fact, it has been clearly stated that the parties have agreed on it in the trilateral working group," Pashinyan said.
"And I would like to draw your attention to the recent statement made by Turkey. They use the term "corridor", but they say that this "corridor" should be under the control of Armenia. In other words, we can actually state that regardless of wording, we are talking about the opening of regional communications, I must say that the Republic of Armenia is interested in the opening of regional communications, I have stated this publicly many times. Azerbaijan is also interested, Russia is also interested, the Islamic Republic of Iran is also interested, and Turkey is also interested. The task is to bring closer and homogenize perceptions over formulas."
Pashinyan also spoke about the legal grounds of the maps to be used in the demarcation and delimitation of the border between Armenia and Azerbaijan.
The PM revealed that inconsistencies in maps are due to what he described a "tradition" in the Soviet Union, which meant that on the anniversary of the Communist Party, for instance, republics would donate territories to each other.
"Our preliminary study shows that this happened mainly on the principle of reciprocity. And now it is very important to understand those legal bases. And by saying a map we do not mean a drawing on paper. We mean its legal substantiation, because the map is meaningless without legal substantiation," he added.
According to him, all those legal bases and maps were agreed between Armenia and Azerbaijan in the 1920s and 1930s.
"We need to make sure – this is a practical issue – that the arrangements mentioned in texts are reflected on the maps," Pashinyan said.